English                                                        Piatok 21.02.2020, 19:38

Jubilejný filmový festival Berlinale aj so slovenskými projektmi

tlačová správa SFÚ (9. 2. 2010)                            

 

 


Slovenská republika so svojou kinematografiou už bez pochýb patrí na Európsky filmový trh (European Film Market (EFM), ktorý je pravidelnou súčasťou Berlinale. Na jubilejnom 60. ročníku tohto prestížneho medzinárodného filmového festivalu bude Slovensko na EFM zastúpené už po piatykrát. 60. MFF Berlín sa koná v termíne od 11. do 21. februára 2010 a prezentácia slovenskej kinematografie bude na ňom bohatá.


 

 

 

Central European Cinema

Svoje zastúpenie na Európskom filmovom trhu bude mať Slovenská republika už tradične formou prezentačného stánku Central European Cinema (CEC), ktorý bude pre záujemcov pripravený už po piatykrát. V roku tohto malého jubilea ho budú tvoriť po prvýkrát štyri krajiny, a to Slovensko, Česká republika, Poľsko a Slovinsko. Maďarsko, ktoré do minulého roka figurovalo v spoločnom stánku strednej Európy, sa tento rok bude prezentovať formou samostatného stánku v susedstve CEC. Prezentačný stánok bude opäť slúžiť ako informačné centrum pre záujemcov o dianie v kinematografiách všetkých zúčastnených krajín stánku, vrátane Slovenska. Budú v ňom k dispozícii slovenské koprodukčné filmy, ktoré si zahraniční filmoví profesionáli budú môcť pozrieť na DVD, ale aj zostrihy z pripravovaných filmov, presskity, prezentačné katalógy Slovak Films 07 – 09, ale aj ďalšie materiály. Predstaví sa aj pre Berlinale aktualizovaný katalóg pripravovaných slovenských filmov Nové slovenské filmy/Upcoming Slovak Films 2010 – 2011. Stánok poskytne i priestor pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov z radov producentov, zástupcov medzinárodných filmových festivalov a rôznych inštitúcií. Pre zástupcov slovenských filmových profesionálov, prítomných v Berlíne, stánok poslúži aj na prezentáciu ich vlastných projektov. Osobne sa Berlinale zúčastnia generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký a Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ.

Trhová projekcia (Market screening)

Nielen prezentačný stánok je na Berlinale príležitosťou stretnúť sa so slovenským filmom. Návštevníci Európskeho filmového trhu, ktorí majú záujem o slovenskú kinematografiu, budú mať aj tento rok možnosť vidieť slovenské filmy formou trhovej projekcie. Po minuloročnom rekordnom počte šiestich slovenských filmov, prezentovaných na EFM v podobe projekcie, je tento rok na programe snímka Líštičky Miry Fornay, ktorú pre medzinárodný predaj zastupuje spoločnosť Film Europe. Projekcia sa uskutoční v utorok 16. februára o 8.50 hod. v kinosále Cinemaxx Studio 17.

Berlinale Co-Production Market

Mladá režisérka Mira Fornay sa na Európskom filmovom trhu na festivale v Berlíne bude prezentovať dvakrát. Jej pripravovaný druhý celovečerný film Môj pes Killer, víťaz minuloročnej Ceny Tibora Vichtu, bol vybraný medzi projekty na filmový trh pre koprodukcie, tzv. Berlinale Co-Production Market, ktorý sa koná paralelne s filmovým trhom European Film Market. Je to podujatie, kde sa počas troch dní stretne približne 450 medzinárodných producentov, sales agentov, distributérov, ale aj zástupcov vysielateľov a filmových fondov s cieľom nájsť projekty pre spoluprácu v oblasti koprodukcie a distribúcie.

Tohtoročný Berlinale Co-Production Market, ktorý prezentovaným projektom prináša predovšetkým príležitosť nájsť medzinárodných partnerov, sa uskutoční v termíne od 14. do 16. februára 2010. Koná sa už od roku 2004 a v minulosti sa na ňom prezentovali napríklad dnes už medzinárodne úspešné filmy Delta Kornela Mundruczóa alebo Mongol Sergeja Bodrova. Projekt Miry Fornay je v histórii trhu prvým slovenským zástupcom, v čase svojich príprav sa ho v minulosti zúčastnila ako český projekt koprodukčná česko-nemecko-slovenská snímka Tri sezóny v pekle režiséra Tomáša Mašína.

Sprievodné podujatia

Slovenská kinematografia sa počas jubilejného 60. Berlinale bude skloňovať ešte niekoľkokrát. Jedným z podujatí, kde sa bude hovoriť o spolupráci aj so slovenským filmom, je Cinema Total – Collegium Hungaricum. Ide o podujatie, ktoré v spolupráci so zahraničnými partnermi (kultúrnymi inštitútmi, filmovými centrami a inštitúciami ďalších krajín) už po tretíkrát počas MFF Berlín organizuje maďarské kultúrne stredisko Collegium Hungaricum Berlin s dôrazom na prezentáciu filmových projektov, lokácií a filmového priemyslu vybraných krajín. Tento rok je po prvýkrát zamerané na spoluprácu medzi Maďarskom, Rumunskom a Slovenskom. Podujatie slúži ako platforma pre výmenu informácií a kontaktov medzi zúčastnenými filmovými profesionálmi z uvedených krajín a ďalšími zahraničnými partnermi. Jeho súčasťou budú viaceré okrúhle stoly na aktuálne témy, prezentácie filmových prostredí vybraných krajín, scenárov alebo pripravovaných projektov. Slovensko budú na podujatí reprezentovať Katarína Vanžurová zo spoločnosti Attack s projektom režiséra Juraja Nvotu Konfident, Rastislav Kuril (Protos Production), Barbara Hessová (VŠMU) a Alexandra Strelková (SFÚ).

Počas Berlinale sa tradične uskutoční aj jedno zo stretnutí účastníkov medzinárodného tréningového programu a súťaže pre scenáristov ScriptEast. Po minuloročnej absencii má Slovensko tento rok opäť svojho zástupcu. Programu sa zúčastní mladá scenáristka Zuzana Belková s projektom Polystyrén, ktorý v roku 2008 zvíťazil v domácej scenáristickej súťaži Cena Tibora Vichtu.

Popri Berlinale sa v Slovenskom inštitúte v Berlíne uskutoční aj projekcia nového dokumentárneho filmu Vladimíra Štrica Hostia – Hauerland, ktorého témou je osemsto rokov spoločnej cesty Slovákov a Nemcov na území dnešného Stredného Slovenska v kraji s rovnomenným názvom Hauerland. Projekcia je naplánovaná na 16. februára o 18.00 hod.

Viac informácií o slovenskej účasti na MFF a EFM Berlín 2010 nájdete na www.aic.sk, viac o MFF Berlín 2010 na oficiálnej adrese festivalu www.berlinale.de a viac o EFM Berlín 2010 na oficiálnej adrese filmového trhu www.efm-berlinale.de. Informácie o podujatí Cinema Total sú k dispozícii na www.hungaricum.de/cinematotal.

Kontaktná osoba pre účasť Slovenskej republiky na MFF a EFM v Berlíne:
Alexandra Strelková
riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ
tel.: 02/57 10 15 27
fax: 02/52 73 32 14
e-mail: cinecentre@sfu.sk

Slovenskú účasť na 60. MFF Berlín zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ). Partnerom prezentačného stánku Central European Cinema je spoločnosť Víno Topoľčianky.


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 09.02.2010
aktualizované: 20.01.2014