English                                                        Piatok 21.02.2020, 20:33


DVD edícia Slovenský film 60. rokov prináša druhú desiatku významných diel

tlačová správa SFÚ (23. 9. 2009)                            

 

 


Už štyri roky patrí jeseň na Slovensku domácemu filmu. Od roku 2006 totiž Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR vydávajú DVD edície s desiatimi významnými dielami zo slovenskej kinematografie. Po predchádzajúcich dvoch edíciách slovenských filmov zo 70. a 80. rokov vlani vyšlo desať filmov zo 60. rokov, ktoré tento rok pre komplexnosť pohľadu na jedno z najvýznamnejších a najtvorivejších období slovenskej kinematografie, dopĺňa ďalšia desiatka pod názvom Slovenský film 60. rokov – II.

 

Obe filmové kolekcie zo 60. rokov reflektujú obdobie, ktoré patrí v našich dejinách k najvýznamnejším, tvoria ich základné diela slovenskej kinematografie. V tomto období vzniklo veľa filmov, ktoré sú porovnateľné v európskom kontexte a s úspechom sa premietali na vtedajších medzinárodných filmových festivaloch. Výber pre obe edície zo 60. rokov, pod ktorý sa podpísali renomovaní slovenskí filmoví historici a teoretici ako Václav Macek, Jelena Paštéková, Peter Michalovič, Martin Kaňuch, Juraj Mojžiš a Peter Dubecký, generálny riaditeľ SFÚ, sa robil naraz a vcelku poskytuje komplexný a reprezentatívny pohľad na spomínané obdobie.

Edíciu Slovenský film 60. rokov – II tvorí desiatka nasledovných titulov: Skalní v ofsajde Jána Lacka, Kým sa skončí táto noc Petra Solana, Šerif za mrežami Dimitrija Plichtu, Zvony pre bosých Stanislava Barabáša, Majster kat Paľa Bielika, Panna zázračnica Štefana Uhra, Živý bič Martina Ťapáka, Tri dcéry Štefana Uhra, Zmluva s diablom Jozefa Zachara a Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska. Spolu s filmami prvej série (Jánošík I – II Paľa Bielika, Pieseň o sivom holubovi Stanislava Barabáša, Slnko v sieti Štefana Uhra, Boxer a smrť Petra Solana, Organ Štefana Uhra, Drak sa vracia Eduarda Grečnera, Deň náš každodenný Otakara Krivánka, Kristove roky Juraja Jakubiska, Slávnosť v botanickej záhrade Ela Havettu a 322 Dušana Hanáka) reprezentujú zlatú éru slovenskej kinematografie, význam všetkých je v československom historickom kontexte nezanedbateľný.

Desať DVD nosičov aj tento rok vychádza s rovnakým obsahom, okrem filmu na nich záujemcovia nájdu aj bonusy, medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogalériu. Titulky a menu majú DVD slovenské a anglické. Tak ako vlani, ku každému filmu je ako predfilm pripojený jeden dobový Týždeň vo filme, päť filmov obsahuje komentár pre nevidiacich. Ako súčasť kolekcie opäť vyjde časopis, s ktorým sa jednotlivé DVD budú predávať. Ten prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k príslušnému filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmov a skúma ich historický kontext.

Po vzore z minulého roka aj súčasťou DVD edície Slovenský film 60. rokov – II bude bonusové DVD s dokumentmi. Pri príležitosti výročia novembrových udalostí a Nežnej revolúcie vyjde DVD November 1989 – Očami slovenských dokumentaristov, ktoré bude obsahovať tri tituly. Jedným z nich je celovečerný dokument Iľju Ruppeldta Letová správa 89 – 90, zachytávajúci udalosti počas obdobia jedného roku od leta 1989, ďalším je dlhometrážny dokument Evy Štefankovičovej Všetci spolu... (po slovensky) a napokon reportáž o vlaku Nežnej revolúcie, o tvorení plurality názorov i politických strán a o populárnej hudbe pod názvom Sonda – Vlak Nežnej revolúcie, na ktorej sa režisérsky podieľali Rudolf Ferko, Vladimír Mináč a Andrej Horák. Textový bonus DVD, ktorým je zamyslenie sa nad Nežnou revolúciou a filmami z tohto obdobia, pochádza z pera publicistu a aktéra vtedajších udalostí Eugena Gindla. Po skúsenosti z minulého roka, kedy vyšlo DVD August 1968 – Očami slovenských dokumentaristov a stalo druhým najpredávanejším nosičom v celej edícii, vydavatelia predpokladajú, že aj autentické novembrové udalosti, zachytené na dokumentoch na DVD oslovia širokú verejnosť.

DVD November 1989 – Očami slovenských dokumentaristov vyjde dňa 2. novembra, svoj oficiálny krst však už malo 15. augusta počas podujatia Tribute to Freedom – Pocta slobode na bratislavskom Devíne, venovaného k 20. výročiu pádu Železnej opony. Jednotlivé DVD edície Slovenský film 60. rokov – II budú vychádzať vždy v piatok od 25. septembra do 27. novembra v týždenných intervaloch ako súčasť denníka SME. Zakúpiť si ich bude možné v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na http://www.petitshop.sme.sk/  alebo http://www.klapka.sk/  za 3,29 EUR.

„Som veľmi rád, že všetky tituly oboch edícií zo 60. rokov sme vypravili do sveta naozaj na vynikajúcej úrovni a že všetky výstupy sú v najkvalitnejšom prevedení. Filmy sú v rozlíšení 2K, čiže by sme jednotlivé tituly mohli vydať aj na nosičoch Blu-Ray. Na DVD vyjdú s novým remastrovaným zvukom a gradeovaním obrazu ako kompletný výstup z projektu Obnovy a záchrany audiovizuálneho kultúrneho dedičstva,“ hovorí o DVD edícii generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký a pokračuje: „Aj bonusová výbava tieto tituly výrazne stavia na inú úroveň, než akú majú bežné papierové DVD príbaly novín a časopisov, ktoré v súčasnosti dominujú v novinových stánkoch. A samozrejme, dôležitým faktorom je, že ku každému filmu je samostatný časopis s aktuálnym pohľadom na jednotlivé filmy a s historickým exkurzom od významných slovenských vedcov a kritikov, ako aj s rozhovorom so žijúcim tvorcom. Je to veľmi dobrá voľba, pretože každý, kto si tento nosič kúpi, dostane ucelený pohľad na uvedené dielo, a to nielen v kontexte slovenskej, ale aj európskej kinematografie. Odozva na naše DVD nosiče je nielen na Slovensku, ale pozitívne reakcie máme napríklad aj z Čiech. Edícia domácich filmov v takomto prevedení a takej kvalite na českom trhu chýba, takže si myslím, že to, čo robíme, je krok správnym smerom.“

Projekt DVD kolekcie desiatich slovenských filmov vznikol v roku 2006 so zámerom obnoviť záujem divákov o pôvodnú filmovú tvorbu a zároveň upozorniť na to, že aj na Slovensku vznikajú kvalitné diela. DVD edícia Slovenský film 60. rokov – II je už štvrtou v poradí, vďaka ktorej sa k záujemcom dostávajú významné filmy slovenskej kinematografie z príslušného desaťročia. Viac informácií o DVD edícii Slovenský film 60. rokov i ďalších edíciách a jej jednotlivých tituloch nájdete na www.sfu.sk .

Termíny vydania DVD edície Slovenský film 60. rokov – II:

Ján Lacko: Skalní v ofsajde (1960) – 25. september 2009
Peter Solan: Kým sa skončí táto noc (1965) – 2. október 2009
Dimitrij Plichta: Šerif za mrežami (1965) – 9. október 2009
Stanislav Barabáš: Zvony pre bosých (1965) – 16. október 2009
Paľo Bielik: Majster kat (1966) – 23. október 2009
Štefan Uher: Panna zázračnica (1966) – 30. október 2009
Martin Ťapák: Živý bič (1966) – 6. november 2009
Štefan Uher: Tri dcéry (1967) – 13. november 2009
Jozef Zachar: Zmluva s diablom (1967) – 20. november 2009
Juraj Jakubisko: Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) – 27. november 2009

November 1989 – Očami slovenských dokumentaristov – 2. november 2009


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 23.09.2009
aktualizované: 01.10.2009