English                                                        Utorok 23.07.2024, 14:16


Až tri slovenské debuty budú súťažiť na filmovej prehliadke v Třinci

tlačová správa SFÚ (14. 9. 2010)                            

 

 


Třinecké filmové babie leto je prehliadka českých, poľských a slovenských filmov, spojená so súťažou debutov všetkých troch zúčastnených krajín. Naše zastúpenie v tejto súťaži bude tento rok bohatšie ako zvyčajne, o cenu Zlatý debut zabojujú až tri filmy z desiatich. Aktuálna prehliadka 18. Třinecké filmové babie leto sa uskutoční v termíne od 15. do 19. septembra 2010 v kine Kosmos v Třinci.

 

Prehliadka Třinecké filmové babie leto sa tento rok koná už po osemnásty raz. Tradične má program rozdelený do sekcií: dokumenty, retrospektívy starších filmov, režijné debuty a hity sezóny. Slovenská kinematografia bude zastúpená v troch z nich. V súťaži režijných debutov budú Slovenskú republiku reprezentovať snímka mladého režiséra Jakuba Kronera BRATISLAVAfilm (2009), koprodukčný film 3 sezóny v pekle (2009) Tomáša Mašína a historická snímka Legenda o Lietajúcom Cypriánovi (2010) Mariany Čengel Solčanskej, ktorá bude mať v Třinci českú predpremiéru pred uvedením do tamojšej distribúcie. Zo súčasných filmov sa na prehliadke odpremieta v sekcii dokumentov aj film Jara Vojteka Hranica (2009), zo starších našich titulov v sekcii retrospektív prehliadka ponúkne snímky Jaškov sen (1996) Eduarda Grečnera a Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska. Celkovo bude v Třinci uvedených šesť slovenských filmov.

 

O držiteľovi hlavnej ceny Zlatý debut na prehliadke rozhodne odborná porota, zložená zo šiestich zástupcov filmových vysokých škôl a asociácií filmových klubov. Každá krajina bude mať v porote dvoch zástupcov, Slovensko budú reprezentovať Ondrej Šulaj, rektor Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave, a Peter Dubecký, predseda Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) a generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Z tvorcov sa třineckej prehliadky zúčastnia zástupcovia filmu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi. V minulosti cenu Zlatý debut získali na prehliadke dva slovenské filmy, a to Ticho Zuzany Liovej v roku 2006 a Démoni Róberta Švedu v roku 2008. Okrem hlavnej ceny Zlatý debut sa na prehliadke bude udeľovať aj Cena divákov.

Prehliadka českej, poľskej a slovenskej filmovej tvorby Třinecké filmové babie leto má tento rok špecifickú dramaturgiu. Prispôsobená je 18. ročníku podujatia, ktorý organizátori považujú za „dovŕšenie dospelosti“. A práve tomu sa „rozhodli do značnej miery podriadiť dramaturgiu prvého „plnoletého“ ročníka a zaradili do programu pestrý výber filmov z regálu 'mládeži neprístupné'“, ako uvádza internetová stránka prehliadky. Podľa nej „veľký výber je tiež vo filmových žánroch, na svoje si prídu tí, ktorí hľadajú v kine hlbší prežitok a námet na zamyslenie sa, aj tí, ktorí hľadajú skôr ľahší žáner alebo rodinný film“.

Prehliadku 18. Třinecké filmové babie leto organizuje Klub Kultury, o.p.s., slovenským spoluorganizátorom podujatia je Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Viac informácií o prehliadke nájdete na www.tfl.cz.

 

 

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 14.09.2010
aktualizované: 22.11.2010