English                                                        Piatok 21.02.2020, 18:26

Ako druhý film druhej série DVD edície zo 60. rokov vyjde snímka Kým sa skončí táto noc

tlačová správa SFÚ (1. 10. 2009)                            

 

 


Filmy druhej série DVD edície Slovenský film 60. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, začali vychádzať v piatok 25. septembra. Desať hraných celovečerných slovenských filmov zo 60. rokov si bude možné zakúpiť za 3,29 EUR ako súčasť denníka SME v novinových stánkoch každý piatok. Ako druhé v poradí vyjde v piatok 2. októbra DVD s filmom Petra Solana Kým sa skončí táto noc, ktorý v dobe svojho vzniku zaujal moderným výrazom a netradičným režijným spracovaním.

 

Svoj tretí film Kým sa skončí táto noc nakrútil režisér Peter Solan v roku 1965 po filmoch Boxer a smrť (1962) a Tvár v okne (1963). Opäť v spolupráci so scenáristom Tiborom Vichtom, ktorý podľa Solanových slov ako ideálny scenárista vychádza pri tvorbe iba zo základnej situácie, načrtne základné obrysy charakterov, napíše dialógy a pritom necháva voľnejšiu ruku režisérovi. Vďaka tomuto jeho prístupu a ich vzájomnej zohranej spolupráci sa realizoval v slovenskej kinematografii film Kým sa skončí táto noc ako ojedinelý autorský filmový experiment, ktorý nevznikal podľa presného „železného“ scenára. Impulzom pre hercov, režiséra aj pre celý filmový štáb bola len základná osnova s rámcovo načrtnutými scénami. Aj stvárnenie jednotlivých situácií ponechal režisér na hereckých predstaviteľov, ktorí väčšinou improvizovali, pričom dodržiavali predpísanú tematickú líniu jednotlivých rozhovorov. Tvorivá improvizácia bola príznačná aj pre spôsob nakrúcania – jednotlivé scény sa snímali kontaktným zvukom a niekoľkými kamerami, čo umožnilo tvorcom zachytiť zvukovo aj obrazovo každú z neopakovateľných situácií z viacerých pohľadov.

Na netypický spôsob nakrúcania si spomína aj Marián Labuda, jeden z predstaviteľov filmu, pre ktorého práca na Solanovom filme Kým sa skončí táto noc predstavovala začiatok hereckej kariéry pred kamerami. Hovorí, že „zvuk bol snímaný kontaktne, čo u nás v tej dobe nebolo zvykom. Kameraman Vinco Rosinec musel kamery obaliť dekami, aby nehučali. Herecky bol film postavený na improvizácii. Tibor Vichta napísal scenár, my sme však nič pevné v rukách nemali. Režisér Solan nám iba vysvetlil, o čom má byť tá-ktorá scéna, ostatné bolo na nás. Aj to bol prejav slobody – nemuseli sme si dávať pozor na ústa. Bolo to úžasné nakrúcanie. Niekoľko dní sme strávili vo Vysokých Tatrách, bývali sme v hoteli Bellevue. So Stanom Dančiakom sme chodili v kožených kabátoch, ktoré sme si kúpili na školskom zájazde v Istanbule, a cítili sme sa ako praví filmoví herci“.

Film Kým sa skončí táto noc zobrazuje niekoľko rozdielnych hrdinov, ktorí počas jednej noci odhaľujú svoje nenaplnené sny, ilúzie, ale i sklamania „priemerného“ človeka vtedajšej spoločnosti. Vystupujú v ňom dve mladé úradníčky, ktoré si po celoročnom šetrení užívajú pár dní bezstarostného života, dvaja inštalatéri túžiaci po erotickom dobrodružstve, stavebný majster rozhodnutý prepiť výplatu celej partie a bývalý major, z ktorého politické príkoria urobili alkoholika. Všetci sa stretli v prepychovom nočnom bare vo Vysokých Tatrách. Vo filme dostali popri známejších filmových hercoch, ako Július Pántik, Vladimír Durdík st., Viliam Polónyi, hereckú príležitosť aj mladé začínajúce české herečky Jana Gýrová a Jitka Zelenohorská, svoje prvé väčšie filmové úlohy si zahrali aj absolventi herectva Marián Labuda a Stano Dančiak.

V roku 1966 film Kým sa skončí táto noc získal Čestný diplom na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne. Podľa Mariána Labudu osloví aj dnešného diváka. „Ten film má v sebe náboj protestu. Sila Pántikovho prejavu, postava, ktorú stvárňoval, a vlastne celý Vichtov scenár je zašifrovaným protestom. K nadčasovosti určite prispievajú aj herecké výkony. Skvelý je napríklad Vilo Polónyi ako zneuznaný vynálezca. Na naše pomery je to dosť neobvyklý film. Povedal by som, že pôsobí, akoby bol zo Západu.“

informácie sú spracované z časopisu, ktorý je súčasťou vydania DVD


KÝM SA SKONČÍ TÁTO NOC (1965)
Réžia a spolupráca na scenári: Peter Solan ● Námet a scenár: Tibor Vichta ● Kamera: Vincent Rosinec ● Hudba: Jaroslav Laifer, Miloš Jurkovič ● Strih: Maximilián Remeň ● Zvuk: Jaroslav Plavec ● Architekt: Ivan Vaníček ● Kostýmy: Stanislava Vaníčková ● Vedúci výroby: Viliam Čánky ● Hrajú: Jana Gýrová, Jitka Zelenohorská, Stano Dančiak, Marián Labuda, Július Pántik, Valentina Thielová, Vladimír Durdík st., Erna Suchánová, Viliam Polónyi, Ernest Kostelník, Eduard Pavlíček, Gejza Maráky, Juraj Král, Michal Belák, Arnold Jakub Fraňo, Jaroslav Rozsíval, Karol Spišák, Ivan Krivosudský, Marcela Laiferová, Zdeněk Sychra a ďalší ● Minutáž: 91 min. ● Distribučná premiéra: 25. 3. 1966

DVD edícia Slovenský film 60. rokov – II nadväzuje na edíciu Slovenský film 60. rokov – I z minulého roka. Obe reflektujú obdobie, ktoré patrí v našich dejinách k najvýznamnejším. Tvoria ju základné diela slovenskej kinematografie: Skalní v ofsajde Jána Lacka, Kým sa skončí táto noc Petra Solana, Šerif za mrežami Dimitrija Plichtu, Zvony pre bosých Stanislava Barabáša, Majster kat Paľa Bielika, Panna zázračnica Štefana Uhra, Živý bič Martina Ťapáka, Tri dcéry Štefana Uhra, Zmluva s diablom Jozefa Zachara a Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska. Okrem filmu záujemcovia na DVD nájdu aj bonusy, medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogalériu. Titulky a menu majú DVD slovenské a anglické, ku každému filmu je ako predfilm pripojený jeden dobový Týždeň vo filme, päť filmov obsahuje komentár pre nevidiacich. Ako súčasť kolekcie opäť s každým DVD vychádza časopis. Ten prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k príslušnému filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmov a skúma ich historický kontext. Súčasťou DVD edície Slovenský film 60. rokov – II je aj bonusové DVD November 1989 – Očami slovenských dokumentaristov s tromi snímkami Letová správa 89 – 90 Iľju Ruppeldta, Všetci spolu... (po slovensky) Evy Štefankovičovej a Sonda – Vlak Nežnej revolúcie režisérov Rudolf Ferko, Vladimír Mináč a Andrej Horák, ktoré vyjde 2. novembra pri príležitosti pripomenutia si novembrových udalosti z roku 1989. Jednotlivé DVD nosiče edície Slovenský film 60. rokov – II vychádzajú od piatka 25. septembra do 27. novembra 2009 v týždenných intervaloch a zakúpiť si ich je možné v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na www.petitshop.sme.sk externý link alebo www.klapka.sk externý link za 3,29 EUR. Filmy DVD edície Slovenský film 60. rokov – II spolu s filmami prvej série (Jánošík I – II Paľa Bielika, Pieseň o sivom holubovi Stanislava Barabáša, Slnko v sieti Štefana Uhra, Boxer a smrť Petra Solana, Organ Štefana Uhra, Drak sa vracia Eduarda Grečnera, Deň náš každodenný Otakara Krivánka, Kristove roky Juraja Jakubiska, Slávnosť v botanickej záhrade Ela Havettu a 322 Dušana Hanáka) ponúkajú reprezentatívny pohľad na 60. roky v slovenskej kinematografii.

Viac informácií o DVD edícii Slovenský film 60. rokov – II a jej jednotlivých tituloch nájdete na www.sfu.sk externý link.


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 

 


publikované: 01.10.2009
aktualizované: 08.10.2009