English                                                        Piatok 21.02.2020, 18:38


V talianskom Terste ocenili Dušana Hanáka

tlačová správa SFÚ (28. 1. 2011)                            

 

 


V stredu 26. januára 2011 sa v talianskom meste Terst skončil 22. Medzinárodný filmový festival Alpe Adria, na ktorom získal významné ocenenie slovenský režisér Dušan Hanák. Organizátori festivalu mi udelili cenu na celoživotné dielo a venovali poctu v podobe premietania štyroch jeho snímok.


Významnému slovenskému režisérovi Dušanovi Hanákovi, ktorý stále patrí k našim najžiadanejším tvorcom v zahraničí, bola v Terste udelená cena Stredoeurópskej iniciatívy CEI Award. Organizátori mu ju udelili za celoživotné dielo a prístup k tvorbe, v ktorej sa venuje potrebe vytvárania medziľudského dialógu a zložitému a kontroverznému vzťahu jednotlivca a moci. Pre Dušana Hanáka je táto cena dôležitým ocenením jeho tvorby. „Po Veľkej cene medzinárodnej poroty na 29. MF autorského filmu Sanremo 1986, po Cene za celoživotné dielo udelenej na 5. MF umeleckých filmov Bergamo 2006, po udelení Literárnej ceny Elsy Morante na 3. Festivale talianskej kultúry Dolce Vitaj 2010 v Bratislave, je toto ocenenie štvrtou veľkou cenou z Talianska, z krajiny filmovej kultúry a tradície,“ povedal Dušan Hanák po návrate z Terstu, kde si bol cenu prevziať osobne. „Mám radosť, že niektoré moje filmy vydržali veľa rokov, majú univerzálnu platnosť a oslovujú medzinárodné publikum.“

Festival Alpe Adria v Terste pri príležitosti udelenia ceny režisérovi Dušanovi Hanákovi premietol kolekciu jeho štyroch filmov, medzi nimi jeden z najhranejších slovenských filmov v zahraničí Obrazy starého sveta (1972) a tituly 322 (1969), Ružové sny (1976) a Papierové hlavy (1995). Okrem reprezentatívnej kolekcie Hanákových filmov mala slovenská kinematografiu v Terste svoje zastúpenie aj v programe animovaných filmov, kde ju reprezentovala snímka Kamene Kataríny Kerekesovej, ale aj na koprodukčnom fóre When East Meets West a v programe pre filmové školy Eastweek.

x x x

Pre záujemcov o Hanákovu tvorbu koncom minulého roka vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) kolekciu troch jeho filmov na DVD pod názvom 3 x Dušan Hanák. Obsahuje tituly 322, Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ. DVD popri filmoch s digitálne remastrovaným obrazom a zvukom obsahuje viaceré bonusy: texty o filmoch, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogalériu, menu má voliteľné slovenské a anglické titulky. 3-DVD vyšlo s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. V predchádzajúcich rokoch vydal SFÚ všetky tri Hanákove filmy na DVD jednotlivo v edíciách Slovenský film 60., 70. a 80. rokov. Film Obrazy starého sveta vydal SFÚ v minulosti pre veľký záujem už v troch vydaniach.

Viac informácií o 22. Medzinárodnom filmovom festivale Alpe Adria 2011 v Terste nájdete na www.triestefilmfestival.it alebo na www.aic.sk.


kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 28.01.2011
aktualizované: 28.01.2011