English                                                        Utorok 25.02.2020, 03:23


V súťaži debutov v Třinci sa o priazeň poroty a divákov budú uchádzať tri slovenské filmy

tlačová správa SFÚ (19.09.2011)                         

 

 


V súťažnej sekcii 19. ročníka prehliadky českých, poľských a slovenských filmov Třinecké filmové babie leto v susednej Českej republike budú podobne ako vlani našu krajinu zastupovať tri slovenské filmy. Mimo súťaž sa v tradičných sekciách prehliadky odpremietajú aj ďalšie slovenské novinky, mnohé za účasti tvorcov. Prehliadka sa začne už v stredu 21. septembra a potrvá do 25. septembra.

 

V súťažnej sekcii debutov na tomto dlhoročnom podujatí, ktoré je obľúbeným stretnutím zástupcov i priaznivcov troch blízkych kinematografií, budú Slovensko reprezentovať filmy Marhuľový ostrov Petra Bebjaka, Mŕtvola musí zomrieť Jozefa Paštéku a Viditeľný svet Petra Krištúfka. O cenu Zlatý debut sa budú uchádzať spolu s ďalšími ôsmimi titulmi z Poľska a Českej republiky. Festivalová sekcia Hity sezóny je prehľadom najlepších titulov uplynulého roka, vrátane predpremiér, a patrí k divácky mimoriadne atraktívnym. Z z našich titulov ponúkne snímky Cigán Martina Šulíka, Dom Zuzany Liovej a Lidice Petra Nikolaeva. Sekcia celovečerných dokumentov uvedie snímku Nesvadbovo Eriky Hníkovej. Tradíciou organizátorov je pozývať k projekciám filmov aj tvorcov jednotlivých titulov, účasť zo slovenských prisľúbili scenárista a režisér Jozef Paštéka s producentom Patrikom Paššom (Mŕtvola musí zomrieť), režisér Peter Bebjak (Marhuľový ostrov) a scenáristka a režisérka Zuzana Liová (Dom). S prednáškou Súčasná slovenská kinematografia na podujatí vystúpi estetik a filmový teoretik, prof. Peter Michalovič.

O držiteľovi hlavnej ceny Zlatý debut na prehliadke rozhodne šesťčlenná odborná porota, pričom každá krajina bude mať v porote dvoch zástupcov. Slovensko budú reprezentovať scenárista Ondrej Šulaj a Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ). V minulosti cenu Zlatý debut získali v Třinci dva slovenské filmy, a to Ticho Zuzany Liovej (2006) a Démoni Róberta Švedu (2008). Okrem hlavnej ceny Zlatý debut sa na prehliadke bude udeľovať aj Cena divákov.

Viac informácií o prehliadke súčasnej českej, poľskej a slovenskej kinematografie nájdete na www.tfl.cz.


kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notovasfu.sk

 


publikované: 19.09.2011
aktualizované: 11.10.2011