English                                                        Sobota 22.02.2020, 16:45


V lete vychádza mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk ako dvojčíslo

tlačová správa SFÚ (30.06.2011)                         

 

 


Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk vychádza v lete ako dvojčíslo. Okrem tradičných rubrík, ktoré majú skôr oddychový charakter, je jeho pravidelnou súčasťou aj úryvok z niektorej z pripravovaných publikácií z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu (SFÚ) pod názvom Filmové čítanie. Tento rok Film.sk po prvýkrát zaradil do letného vydania aj novú rubriku, ktorou je reportáž z nakrúcania.

Zámerom novej rubriky je priblížiť zákulisie vzniku slovenských filmov. V letnom dvojčísle premiérovo prinášame reportáž z nakrúcania nového filmu Róberta Švedu Anjeli, s ktorého realizáciou začali tvorcovia úplne spontánne. Redakcia Film.sk bola pritom, ako sa pri Plaveckom Štvrtku odohrával filmový príbeh ťažko chorého Michala, ktorý prehodnocuje spôsob, ako tráviť posledné chvíle svojho života. Obsahom, naopak, už tradičnej, ale obľúbenej letnej rubriky Filmové čítanie je jedna z kapitol pripravovanej memoárovej publikácie slovenského filmového publicistu Pavla Branka, v ktorej rekapituluje svoje pracovné i osobné zážitky. Publikáciu pod názvom Proti prúdu pripravuje vydavateľstvo Marenčin PT v spolupráci so SFÚ.

V tradičných rubrikách prináša letné dvojčíslo Film.sk rozhovor s režisérom Petrom Krištúfkom, ktorého celovečerný hraný debut Viditeľný svet bude uvedený vo svetovej premiére na aktuálnom 46. MFF Karlovy Vary, kde ho organizátori zaradili do súťažnej sekcie Na východ od Západu. Rozhovor sa venuje vzniku filmu, ale aj ďalšej filmovej i literárnej tvorbe Petra Krištúfka. Z letných domácich premiér upozorňuje dvojčíslo Film.sk na nový film Martina Šulíka Cigán, ktorým sa režisér vrátil k hranej tvorbe a hneď ho organizátori spomínaného karlovarského festivalu zaradili do hlavnej súťaže. Číslo dáva do pozornosti aj dokumentárny portrét Tiny Diosi o slovenskom básnikovi a spisovateľovi Jožovi Urbanovi Malý zúrivý Robinson, ktorý vstúpi do slovenských kín v júli, a tiež koprodukčný hraný film Lidice Petra Nikolaeva o pozadí vyhladenia rovnomennej obce počas druhej svetovej vojny, ktorý do našich kín zavíta v auguste. Film.sk tradične informuje aj o nových premiérach na siedmy mesiac, ale aj o distribučných novinkách, plánovaných do kín v auguste i na celý druhý polrok 2011. Pripravované podujatia na oba letné mesiace prináša zasa rubrika Kalendárium.

V časti reflexie aktuálnych filmov v kinách publikuje Film.sk recenzie na nový slovenský film Nickyho rodina režiséra Mateja Mináča, ale aj na českú novinku Czech Made Man mladého úspešného režiséra Tomáša Řehořka a na oscarovú snímku Lepší svet dánskej režisérky Susanne Bier. Film.sk prináša aj krátke upútavky v podobe anotácií na DVD a knižné novinky a predstavuje tie najlepšie študentské snímky z VŠMU Bratislava, ktoré vznikli v práve ukončenom školskom roku. Rubrika Profil si všíma dvoch jubilantov, a to najznámejšieho slovenského filmového kaskadéra Petra Kozu a slovenského kameramana žijúceho v Čechách Martina Štrbu. O svojich momentálnych pracovných aktivitách v rubrike Čo robia? hovoria kameraman Mário Ondriš, scenáristka Barbora Hrínová a režisér a producent Robert Kirchhoff. Číslo dopĺňajú aj ďalšie aktuálne a zaujímavé informácie.

Film.sk už dvanásť rokov vydáva Slovenský filmový ústav (SFÚ) s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, vychádza na 60-tich stranách. Aktuálne číslo 7-8/2011 bude v predaji za 0,50 € od 1. júla 2011 vo vybraných slovenských kníhkupectvách, pri pokladniach vybraných kín a filmových klubov a v predajni SFÚ na Grösslingovej ul. č. 43 v Bratislave – Klapka.sk, jeho elektronickú verziu nájdete aj na www.filmsk.sk. Najbližšie číslo Film.sk 9/2011 so samostatnou prílohou k filmovej prehliadke Projekt 100 – 2011 vyjde k 1. septembru 2011.


kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notovasfu.sk

 


publikované: 30.06.2011
aktualizované: 30.06.2011