English                                                        Piatok 21.02.2020, 20:10


V Dubrovníku bude súťažiť aj slovenský film Hranica Jara Vojteka

tlačová správa SFÚ (07.04.2011)                         

 

 


V termíne od 11. do 17. apríla 2011 sa v chorvátskom Dubrovníku uskutoční už 7. ročník festivalu LI-BER-TAS Film Forum, ktorý sa zameriava na nezávislé filmy a okrem toho každoročne predstavuje jednu z vybraných národných kinematografií z celého sveta. Tento status na aktuálnom ročníku podujatia získala slovenská kinematografia, pričom jeden zo štyroch slovenských filmov bude našu krajinu reprezentovať aj v hlavnej festivalovej súťaži.


Festival v chorvátskom Dubrovníku uvádza nezávislé filmy z Chorvátska i z celého sveta, predstavuje významné novinky svetovej kinematografie a súčasťou jeho programu sú aj európske filmy, ktoré pred domácim publikom uvádza v premiére, mnohé za účasti významných osobností z celého sveta. V minulosti podujatie navštívili napríklad Woody Harrelson, Owen Wilson, Nina Kusturica, Jiří Menzel, Jim Sheridan a ďalší. V programovej sekcii Focus predstavuje festival každoročne kinematografiu vybranej krajiny, pričom tento rok sa organizátori sústredili na slovenské filmy a do programu zaradili štyri slovenské diela z obdobia posledných troch rokov. Vlani napríklad chorvátski diváci mali možnosť vidieť výber z ruskej kinematografie, v predchádzajúcich rokoch sa festival venoval Kube či Nórsku.

Slovenskú kinematografiu na festivale budú reprezentovať dokument Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského a hrané filmy Pokoj v duši (2009) Vlada Balka a Líštičky (2009) Miry Fornay za jej osobnej účasti. Celovečerný dokument Jara Vojteka Hranica (2009) ako aktuálny domáci nominant na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) Oscar je zaradený do súťaže európskych národných nominácií na toto ocenenie. Na podujatí sa pri príležitosti sekcie Focus: Slovenská kinematografia predpokladá aj účasť slovenského diplomatického zastúpenia v krajine.

Slovenským partnerom organizátora 7. LI-BER-TAS Film Forum je Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Veľvyslanectvo SR v Záhrebe.

Viac informácií nájdete na: www.libertasfilmfestival.com.

 


kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notovasfu.sk

 


publikované: 07.04.2011
aktualizované: 10.04.2011