English                                                        Piatok 21.02.2020, 19:37


Už vo štvrtok sa začne 61. Berlinale, ktoré privíta aj filmárov zo Slovenska

tlačová správa SFÚ (07.02.2011)

 


 

Už vo štvrtok 10. februára sa začne 61. ročník Medzinárodného filmového festivalu Berlín 2011, jedného z najprestížnejších filmových podujatí v Európe. Aj tento rok v jeho programe bude mať slovenská kinematografia svojich zástupcov, ktorí sa budú prezentovať na najrôznejších fórach, od oficiálnej festivalovej sekcie cez filmový trh až po sprievodné podujatia. Festival potrvá do 20. februára a slovenská kinematografia má šancu získať na ňom aj ocenenie.Oficiálny program MFF Berlín a Európsky filmový trh uvedú tri slovenské filmy

O cenu na tohtoročnom Berlinale zabojujú dva koprodukčné slovenské filmy, vybrané do oficiálneho programu festivalu. Do sekcie FORUM s viac ako štyridsaťročnou históriou, zameranej na tvorbu mladých filmárov, boli vybrané debut slovenskej scenáristky a režisérky Zuzany Liovej Dom a film dokumentaristky Eriky Hníkovej Nesvadbovo z prostredia slovenskej dediny Zemplínske Hámre. Táto sekcia nie je tradičnou súťažou, ale filmy v nej posudzuje niekoľko nezávislých neštatutárnych porôt, vďaka čomu snímky v jeho programe majú možnosť získať Cenu Caligari, Cenu FIPRESCI, Cenu Ekumenickej poroty, Cenu C.I.C.A.E. a od roku 2007 aj Cenu za najlepší debut festivalu, ktorú ma šancu získať Liovej prvotina Dom. Ten bude mať na Berlinale svetovú premiéru a celkovo sa počas festivalu premietne päťkrát, Nesvadbovo bude uvedené v medzinárodnej premiére, rovnako na piatich projekciách. Okrem oboch spomínaných titulov bude z našich filmov v Berlíne uvedená ešte jedna koprodukčná slovenská snímka. Na Európskom filmovom trhu (European Film Market – EFM) sa odpremieta film Tomáša Mašína 3 sezóny v pekle.

 

Kontaktným bodom slovenskej kinematografie bude Central European Cinema

Slovensko bude mať v Berlíne na Európskom filmovom trhu aj prezentačný stánok Central European Cinema, ktorý už po šiestykrát zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ). Znie to už ako samozrejmosť, ale ešte pred šiestimi rokmi, bola táto možnosť predstaviť slovenskú kinematografiu na prestížnom festivale vzácnosťou. Dnes si prezentačný stánok stále ako jedna z mála príležitostí nadviazať medzinárodné kontakty zachováva svoju výnimočnosť. Stánok bude opäť slúžiť ako informačné centrum pre záujemcov o dianie v kinematografiách všetkých zúčastnených krajín stánku, vrátane Slovenska, a zároveň bude miestom stretnutí slovenských filmových profesionálov z radov filmových producentov, zástupcov medzinárodných filmových festivalov a rôznych inštitúcií so zahraničnými partnermi. Budú v ňom k dispozícii tlačové materiály o slovenskej kinematografii, i DVD nosiče so slovenskými filmami. Pre viacerých zástupcov slovenských filmových profesionálov, prítomných v Berlíne, stánok poslúži aj na prezentáciu ich vlastných projektov. Na festivale a trhu bude základným kontaktným bodom slovenskej kinematografie. Tento rok bude spoločný pre Slovensko, Českú republiku a Slovinsko.

V stánku sa každoročne prezentuje aj informačný katalóg o slovenskej kinematografii. Pre tohtoročné Berlinale bolo pripravené jeho aktualizované vydanie pod názvom Slovak Films 09 – 11 s dôrazom na našu filmovú tvorbu v rokoch 2009 – 2011, ktoré obsahuje aj aktuálne štatistické údaje, prehľadne spracované v tabuľkách, informácie o návštevnosti filmov v slovenských kinách, ďalej adresár slovenských subjektov v audiovízii, ale aj informácie o našej krajine, ktorá môže byť pre zahraničných partnerov potenciálnou filmovou lokáciou. Je to po prvýkrát, čo tento katalóg vyjde už pri príležitosti zastúpenia slovenskej kinematografie v Berlíne, v minulosti sa aktualizoval až na MFF v Cannes.


Slovenské projekty na dvoch berlínskych sprievodných podujatiach

Zo sprievodných podujatí MFF a EFM Berlín bude Slovensko zastúpené na dvoch z nich. Na podujatie Cinema Total 4 – Collegium Hungaricum s dôrazom na prezentáciu filmových projektov, lokácií a filmového priemyslu vybraných krajín, príde svoj projekt Piargy osobne odprezentovať režisér a producent v jednej osobe Lukáš Hanulák (BigBangCreative, s.r.o.), jeho prezentácia sa uskutoční dňa 16. februára o 15.00 hod. v rámci Pitch Stop. V prezentácii True Stories dňa 14. februára o 15.00 hod. sa uskutoční diskusia na tému východoeurópskej scenáristiky, ktorej sa zúčastní Zuzana Liová. Záujemcom počas podujatia Cinema Total 4 – Collegium Hungaricum bude predstavený aj film Hranica Jara Vojteka, slovenský nominant na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied Oscar za najlepší cudzojazyčný film. Celé podujatie Cinema Total 4 – Collegium Hungaricum je zamerané na spoluprácu medzi Maďarskom a susednými krajinami. Záštitu na ním prevzal Veľvyslanec SR v Nemecku. Viac na: http://www.hungaricum.de/cinematotal

Druhým zo sprievodných podujatí, kde sa bude prezentovať aj slovenská kinematografia, je pre našich tvorcov nie neznámy medzinárodný tréningový program pre scenáristov ScripTeast, zameraný na vývoj scenárov dlhometrážnych hraných filmov. Slovensko v ňom zastupuje scenáristická dvojica Laura Siváková-Paššová a Biba Bohinská s projektom Mesto Otol. Jedným zo slovenských projektov, ktorý v minulosti absolvoval tento program, je aj Liovej Dom, ktorý bol ocenený ako najlepší projekt v programe ScripTeast na MFF Cannes v roku 2007. Viac na www.scripteast.pl.

Osobne sa festivalu a trhu zúčastní viacero slovenských filmových profesionálov, zástupcov filmových spoločností, festivalov, distribučných spoločností i tvorcov. Projekcie filmu Dom sa na Berlinale zúčastnia producenti Michal Kollár a Viktor Tauš, scenáristka a režisérka Zuzana Liová, kameraman Jan Baset Střítežský, herci Miroslav Krobot a Judit Bárdoš a PR manažér Pavel Engliš. Na projekciu filmu Nesvadbovo prídu do Berlína producent Jiří Konečný, koproducent Marek Urban, režisérka Erika Hníková, kameraman Jiří Strnad, zvukár Petr Šoltys a manažérka pre predaj filmu Jarmila Outratová.

Projekcie na MFF a EFM Berlín 2011:

DOM (The House, r. Zuzana Liová)
11.02. > 16:45 CineStar 8
12.02. > 13:45 CinemaxX6 (novinárska a trhová projekcia)
12.02. > 20:00 Colosseum 1
13.02. > 12:30 Arsenal 1
20.02. > 21:30 Delphi-Filmpalast

(pozn.: v prípade záujmu o rozhovory, informácie a ďalšie materiály o filme Dom kontaktujte priamo Petra Engliša, PR manažéra filmu na: tiskove@dumfilm.cz, +420 724 934 243 begin_of_the_skype_highlighting)

NESVADBOVO (Matchmaking Mayor, r. Erika Hníková)
12.02. > 16:30 Delphi-Filmpalast
13.02. > 16:00 CinemaxX6 (novinárska a trhová projekcia)
13.02. > 20:00 Colosseum 1
15.02. > 15:00 Arsenal 1
20.02. > 22:00 CineStar 8

TRI SEZÓNY V PEKLE (3 Seasons in Hell, r. Tomáš Mašín)
Market Screening (projekcia na filmovom trhu, určená výhradne pre filmových profesionálov, akreditovaných na filmovom trhu EFM)
10.2. > 17:30 CinemaxX Studio 14Slovenské zastúpenie na MFF a EFM Berlín zastrešuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci so Slovenskou asociáciou producentov v audiovízii (SAPA) a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (AVF). Zahraničnými partnermi prezentačného stánku Central European Cinema sú České filmové centrum a Slovinské filmové centrum. Partnerom stánku je spoločnosť Víno Topoľčianky.

61. MFF Berlín sa koná od 10. do 20. februára 2011, EFM Berlín sa koná od 10. do 18. februára 2011. Viac informácií o festivale nájdete na www.berlinale.de a viac o filmovom trhu na www.efm-berlinale.de. Prezentačný stánok Central European Cinema (č. 126, Martin-Gropius-Bau) bude počas Berlinale otvorený denne od 10.00 do 20.00 hod., vstup na filmový trh je možný len na akreditáciu festivalu alebo trhu. Podrobnejšie informácie o slovenskej kinematografii a jej účasti na Berlinale nájdete aj na internetovej stránke www.aic.sk.

Kontaktná osoba pre účasť Slovenskej republiky na MFF a EFM Berlín:
Alexandra Strelková
riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ
tel.: 02/57 10 15 27
fax: 02/52 73 32 14
e-mail: cinecentre@sfu.sk


kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 07.02.2011
aktualizované: 07.02.2011