English                                                        Sobota 22.02.2020, 17:32


Slovenské filmobranie v Prievidzi slávi svoje prvé jubileum

tlačová správa SFÚ (12.10.2011)                         

 

 


Prehliadka slovenských filmov pod názvom Piate Slovenské filmobranie vznikla v roku 2007 ako ojedinelá akcia. Za päť rokov svojej existencie sa z nej stalo obľúbené podujatie so zámerom vytvoriť kontinuitu v pripomínaní významných súčasných i starších slovenských filmov a nezabudnuteľných hereckých hrdinov. Tohtoročná prehliadka sa uskutoční v termíne od 18. do 20. októbra v Prievidzi a za osobnej účasti viacerých tvorcov si pripomenie svoje piate výročie.


Dramaturgia prehliadky Piate Slovenské filmobranie vychádza z koncepcie jej prvého ročníka, vytvorili ju jej „duchovní otcovia“ Peter Šiposs a Johnny Teslík z FK ´93 Prievidza. Program je tradične rozdelený do troch tematických blokov. V sekcii Súčasný slovenský film sa tento rok premietnu dva celovečerné filmy, a to úspešná snímka Martina Šulíka Cigán a dokument Mateja Mináča Nickyho rodina. Aktuálnu dokumentárnu tvorbu bude reprezentovať Pavol Barabáš, jeden z našich najznámejších dokumentaristov a zároveň cestovateľov. Do pásma jeho dokumentárnych filmov sú zaradené snímky Tatry mystérium, Vysoké tatry – divočina zamrznutá v čase, Tajomstvo podzemia a Ticho nad oblakmi, ktorých výberom sa organizátori rozhodli dať hold prírodným krásam Slovenska. V bloku, v ktorom sa každoročne pripomínajú výročia významných slovenských filmových osobností, sa organizátori rozhodli opäť pripomenúť jedného z tvorcov, ktorí sa nezmazateľne zapísali do povedomia diváckej verejnosti, najmä ako predstavitelia vedľajších hereckých úloh. V minulosti si podujatie spomínalo na hercov Mariána Filadelfiho, Augustína Kubána, Ivana Palúcha a Jozefa Dóczyho, tohtoročná pocta bude venovaná hercovi Júliusovi Vašekovi, pri tejto príležitosti diváci uvidia snímky Majster kat Paľa Bielika a Pavilón šeliem Dušana Trančíka.

Prehliadka Piate Slovenské filmobranie sa nesie v duchu predchádzajúcich ročníkov a opäť má nielen prezentačný, ale aj edukačný charakter. Lektorské úvody pripravia hostia prehliadky, medzi nimi budú i filozof a estetik Peter Michalovič a Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu (SFÚ), či domáci lektori z FK ´93 Prievidza. Podujatia sa s obľubou zúčastňujú aj tvorcovia filmov, tento rok naň zavítajú režiséri Martin Šulík, Dušan Trančík a Pavol Barabáš. Počas celej akcie budú v predaji DVD slovenských filmov a niektoré knižné tituly z produkcie SFÚ. Súčasťou prehliadky bude aj výstava plagátov, tentoraz zameraná na výber z tvorby tých režisérov, ktorých filmy sú zaradené do jej programu (Martin Šulík, Dušan Trančík, Pavol Barabáš, Matej Mináč, Paľo Bielik).

Prehliadku Piate Slovenské filmobranie organizujú FK '93, KaSS Prievidza, Mesto Prievidza, Slovenský filmový ústav, Asociácia slovenských filmových klubov a K2 Studio. Viac informácií a program nájdete na http://www.fk93.hostujem.sk/film.php?page=92.


kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notovasfu.sk

 


publikované: 12.10.2011
aktualizované: 12.10.2011