English                                                        Pondelok 17.06.2024, 15:38


Festival českých filmov v Plzni predstaví aj slovenské diela

tlačová správa SFÚ (14.04.2011)                         

 

 


V susednej Českej republike v apríli každoročne bilancujú. Pravidelne sa tam totiž každý rok v tento mesiac koná prehliadka českých celovečerných filmov a dokumentov, ktoré vznikli za uplynulý rok, pod názvom Finále Plzeň. Jej aktuálny, už 24. ročník sa začne v nedeľu 17. apríla a potrvá do 23. apríla 2011. V programe uvádza aj slovenské filmy.


Festival českých filmov Finále Plzeň je každoročnou bilančnou a súťažnou prehliadkou českého filmu. Jeho program pozostáva zo Súťaže celovečerných filmov, ku ktorej pred pár rokmi pribudla Súťaž dokumentárnych filmov, ďalej ho tvorí niekoľko nesúťažných sekcií a sprievodných podujatí s dôrazom na prezentáciu histórie, súčasnosti i budúcnosti českej kinematografie. Štatutárne ceny festivalu sú Zlatý ledňáček za najlepší celovečerný film a Zlatý ledňáček za najlepší dokumentárny film.

V tohtoročnej súťaži Nový český celovečerný film sa budú o priazeň poroty uchádzať aj koprodukčné slovenské filmy Prežiť svoj život Jana Švankmajera a Občiansky preukaz Ondřeja Trojana. V súťaži Nový český dokument bude o víťazstvo bojovať zasa film Eriky Hníkovej Nesvadbovo. Okrem týchto snímok sa v sekcii Báječní lidé s klikou premietne slovenský film Balada o siedmich obesených Martina Hollého a v Pocte Ive Janžurovej snímka Dušana Hanáka Ja milujem, ty miluješ. V programe sprievodných podujatí sa už tradične v organizácii Českého filmového centra uskutoční aj Panel pripravovaných českých hraných a animovaných filmov, počas ktorého sa budú prezentovať aj pripravované slovenské koprodukčné projekty. Na podujatí bude zabezpečený tiež predaj publikácií a DVD nosičov z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Viac informácií o 24. Festivale českých filmov Finále Plzeň nájdete na www.filmfestfinale.cz/cz.kontakt: Simona Nôtová-Tušerová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notovasfu.sk

 


publikované: 14.04.2011
aktualizované: 14.04.2011