English                                                        Utorok 19.10.2021, 04:21


Zajtra sa začína MFF Cannes aj pre slovenskú kinematografiu

tlačová správa SFÚ (12. 5. 2009) 

 


Zajtra sa začína 62. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Cannes a medzinárodný filmový trh Marché du Film. Trhové projekcie štyroch slovenských a koprodukčných filmov, účasť producenta a režiséra Petra Kerekesa v projekte Producers on the Move (POM) a spoločný prezentačný pavilón slovenskej a českej kinematografie ako základný informačný stánok o našom filme. Takéto je tohtoročné zastúpenie slovenskej kinematografie na jednom z najprestížnejších a najvýznamnejších festivalov na svete. MFF Cannes trvá do 24. mája 2009.


O tom, že aj slovenská kinematografia môže zaujať na festivale v Cannes, sa jej priaznivci mohli presvedčiť minulý rok, kedy sa po tridsiatich siedmich rokoch a s veľkým úspechom aj u odbornej verejnosti premietal v sekcii mladých talentov Quinzaine des Réalisateurs / Directors' Fortnight debut Juraja Lehotského Slepé lásky. Tento rok si obraz o stave slovenskej kinematografie budú môcť záujemcovia vytvoriť na filmovom trhu. Na Marché du Film sa uskutočnia trhové projekcie (tzv. market screening) štyroch slovenských filmov, a to Anglické jahody Vladimíra Drhu, Bathory Juraja Jakubiska, Nebo, peklo ... zem Laury Sivákovej a Tobruk Václava Marhoula. Významná bude aj propagácia slovenskej kinematografie v prezentačnom pavilóne, na ktorý si po šiestich rokoch pravidelnej slovenskej účasti na Marché du Film zahraniční producenti, zástupcovia medzinárodných festivalov i ďalší filmoví profesionáli už zvykli. Na festivale v Cannes je to tradičné miesto pre zahraničných záujemcov o informácie o slovenskej kinematografii a audiovízii a zároveň priestor pre slovenských zástupcov na prezentáciu svojej tvorby a činnosti. V pavilóne sa bude konať aj slávnostná prezentácia nového slovenského Audiovizuálneho fondu za prítomnosti členov jeho Rady i novozvoleného riaditeľa Martina Šmatláka, ako aj za účasti predstaviteľov Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA), ktorá si tento rok pripomína 10. výročie od svojho vzniku.

„Cieľom projektu v Cannes je propagácia slovenskej kinematografie. Keďže z roka na rok počet a kvalita slovenských filmov rastú, a minulý rok sa filmu Slepé lásky podarilo otvoriť cestu do medzinárodného sveta nielen pre seba, ale aj pre ďalšie slovenské filmy, verím, že aj tento rok v Cannes, podobne ako už v Berlíne, bude záujem o naše filmové prostredie a diela zase o niečo vyšší. Ideme do Cannes s novým aktuálnym katalógom Slovak Films 07 – 09, s viacerými novými filmami, ktoré sa chystajú na svoju svetovú či medzinárodnú festivalovú premiéru, s početnými projektmi slovenských filmov; na filmovom trhu budú mať projekciu až štyri slovenské a slovenské koprodukčné filmy, čo je za posledné roky najväčší počet. V Cannes nás bude reprezentovať kvalitný producent a režisér v projekte Producers on the Move Peter Kerekes, ktorého film Ako sa varia dejiny má už v týchto dňoch plný festivalový kalendár a pred pár dňami získal aj svoju prvú cenu, Zvláštne uznanie poroty na medzinárodnom festivale Hot Docs v Toronte. Okrem toho zahraničným kolegom a partnerom v Cannes predstavíme nový slovenský Audiovizuálny fond v prítomnosti členov Rady a nového riaditeľa fondu. Očakávam určite veľa otázok o situácii a novinkách v slovenskej audiovízii, o výhľadoch do budúcna, veľa pracovných stretnutí,“ hovorí v súvislosti s prezentáciou slovenskej kinematografie v Cannes koordinátorka slovenskej účasti Alexandra Strelková, riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ. Na propagáciu našej kinematografie v Cannes bude slúžiť aj newsletter v anglickom jazyku What´s Slovak in Cannes 2009, ktorý okrem informácií o aktuálnej slovenskej účasti na festivale informuje aj o zaujímavých novinkách a nadchádzajúcich udalostiach v oblasti slovenskej kinematografie a audiovízie.
Svojho zástupcu bude mať Slovensko aj v projekte Producers on the Move (POM), ktorý predstavuje najsľubnejšie producentské talenty európskych krajín. Po producentoch Marekovi Veselickom a Markovi Škopovi, ktorí sa projektu zúčastnili v predchádzajúcich dvoch rokoch, bude tohtoročným reprezentantom slovenskej kinematografie Peter Kerekes. O svojich očakávaniach z účasti v POM hovorí: „V Cannes je počas festivalu najväčšia hustota dôležitých producentov, distribútorov a comisioning editorov na meter štvorcový. Producers on the Move nás, mladých producentov z rôznych krajín Európy, predstaví a pritiahne pozornosť ľudí, ktorí sa dlhšie pohybujú vo filmovej tlačenici. Ako producenti, „ktorí už majú niečo seriózne za sebou a ešte veľa pred sebou“ budeme predstavovať svoje projekty a plány. Osobne budem prezentovať film Ako sa varia dejiny a pripravovaný projekt Veci. Okrem toho bude pre mňa zaujímavé zistiť, či moji kolegovia majú rovnaké problémy ako ja, a predovšetkým spoznať spôsoby, ako ich riešia.“ Projektu Producers on the Move sa Slovensko zúčastňuje vďaka členstvu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v medzinárodnej organizácii European Film Promotion (EFP). Jeho jubilejný 10. ročník predstaví 23 mladých producentov z členských krajín EFP a je zameraný na medzinárodný networking medzi producentmi z celého sveta.

Slovenskú účasť v spoločnom slovensko-českom pavilóne organizačne zabezpečuje SFÚ v spolupráci so SAPA a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Pavilón v tandeme s Českou republikou sa organizuje po tretíkrát, jeho tradičnými partnermi sú Kofola, a.s., Víno Topoľčianky a Segafredo a spoločnosť Hlava z Českej republiky.Viac informácií o slovenskej účasti na MFF Cannes a Marché du Film (v slovenskom jazyku) nájdete na www.aic.sk, kde sa nachádzajú aj newsletter What´s Slovak in Cannes2009 a katalóg Slovak Films 07 – 09 v *.pdf formáte.Viac o MFF Cannes nájdete na oficiálnej adrese festivalu www.festival-cannes.com a viac o Marché du Film naoficiálnej adrese filmového trhu www.marchedufilm.com. Viac informácií o European Film Promotion nájdete na domovskej adrese www.efp-online.com.


Organizátori pavilónu:
Slovenský filmový ústav, Slovenská asociácia producentov v audiovízii s finančnou podporou MK SR
České filmové centrum, Česká filmová komora s finančnou podporou MK ČR


Partneri pavilónu:
Kofola, a.s., Víno Topoľčianky, Segafredo (CZ), Hlava (CZ)

Kontaktná osoba pre účasť Slovenskej republiky na MFF a Marché du Film v Cannes:
Alexandra Strelková
riaditeľka Národného kinematografického centra SFÚ
tel.: 02/57 10 15 27
fax: 02/52 73 32 14
e-mail: cinecentresfu.sk
francúzsky mobil: +33 630 165 450 (platný v čase od 14. 5. – 23. 5. 2009)


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 


publikované: 12.05.2009
aktualizované: 12.05.2009