English                                                        Štvrtok 30.05.2024, 09:16

 

Vo festivalovom programe 44. MFF Karlovy Vary je desať slovenských filmov

tlačová správa SFÚ (29. 6. 2009)                            

 

 


Účasť slovenských filmov na MFF Karlovy Vary z roka na rok rastie. V programe aktuálneho 44. ročníka tohto prestížneho medzinárodného festivalu, ktorý sa začne už v piatok 3. júla 2009, sa odpremieta desať slovenských a koprodukčných filmov, z toho dva sa budú uchádzať o festivalové ocenenia v súťažných sekciách festivalu.

V hlavnej súťažnej sekcii festivalu bude o najvyššie ocenenie Krištáľový glóbus bojovať slovenský film Pokoj v duši Vladimíra Balka, ktorý je s takmer 120 000 divákmi najnavštevovanejším slovenským filmom roku 2009. V súťaži dokumentárnych filmov sa bude o priazeň poroty so svojou novou snímkou Osadné uchádzať Marko Škop, držiteľ Zvláštnej ceny poroty a Diváckej ceny na karlovarskom festivale spred troch rokov za film Iné svety. Film Osadné, ktorý v minulom roku Marko Škop na festivale prezentoval v Docu Talents from the East, bude na tohtoročnom MFF Karlovy Vary uvedený vo svetovej premiére.

Svojich zástupcov má slovenská kinematografia aj v ďalších sekciách. V nesúťažnej prehliadke dokumentárnych filmov sa bude premietať film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny, v hlavnom programe mimo súťaž zasa najnovší film slovenského režiséra Juraja Herza, psychologický horor T.M.A. Z nových filmov budú slovenskú kinematografiu reprezentovať viaceré tituly, a to v sekcii 2009: Hudobná odysea dokument Petra Krištúfka Momentky o slovenskej hudobnej legende Dežovi Ursinym a v sekcii České filmy 2008 – 2009 zasa koprodukčné snímky Ženy môjho muža Ivana Vojnára, Tobruk Václava Marhoula a Anglické jahody Vladimíra Drhu. Sekcia Iný pohľad predstaví snímku Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského a reprezentatívnym uvedením bude film Boxer a smrť, ktorý organizátori festivalu premietnu v špeciálnej sekcii Pocta Petrovi Solanovi pri príležitosti tohtoročného režisérovho výročia narodenia. Bohatá bude aj účasť slovenských tvorcov ako hostí festivalu a svojho zástupcu budeme mať aj v Ekumenickej porote, kde našu krajinu bude reprezentovať Daniela Magálová.

Okrem bohatého filmového programu rozdeleného do viacerých sekcií ponúka MFF Karlovy Vary v oddelení Film industry rozsiahly servis a možnosti prezentácie aj filmovým profesionálom. Vďaka nemu sa môžu akreditovaní producenti, nákupcovia a zástupcovia servisných spoločností, filmových festivalov a filmových inštitúcií, či sales agenti zoznámiť s novými projektmi a talentovanými tvorcami. V časti Na východ od západu – Works in Progress, ktorá je zameraná na najnovšiu produkciu krajín strednej a východnej Európy, sa prezentujú filmy v postprodukcii, tesne pred premiérou v kinách, ktoré ešte nemajú sales agenta. Práve tu sa zo slovenských produkcií predstavia dva pripravované debuty, film Lietajúci Cyprián Marianny Čengel-Solčanskej a snímka Líštičky Miry Fornayovej. V Docu Talents from the East, v ktorej sa do pozornosti záujemcov dostávajú novo vznikajúce dokumenty z východnej Európy, bude uvedený zasa najnovší dokumentárny počin slovenskej režisérky Zuzany Piussi o filmovom publicistovi Pavlovi Brankovi Hrdina našich čias, ktorého koproducentom je aj Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Pravidelnou súčasťou prezentácie Slovenského filmového ústavu na MFF Karlovy Vary sa za posledné roky stal predaj publikácií z jeho edičného oddelenia. Vo festivalovom obchode si budú môcť záujemcovia zakúpiť vybrané publikácie a DVD nosiče za zvýhodnené ceny. Rovnako tradične sa počas MFF Karlovy Vary uskutoční aj priateľské stretnutie so slovenskou kinematografiou, tento rok pri príležitosti uvedenia filmu Vladimíra Balka Pokoj v duši v hlavnej súťaži a ďalších slovenských a koprodukčných filmov v programe festivalu. Stretnutie pripravili SFÚ a Produkčný dom Forza na pondelok 6. júla 2009 na terase hotela Thermal.

Aktuálny 44. ročník MFF Karlovy Vary sa koná v termíne od 3. do 11. júla 2009. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.kviff.com.

Prezentácia slovenskej kinematografie na 44. MFF Karlovy Vary sa koná s podporou Ministerstva kultúry SR, partnerom slovenskej účasti sú Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 

 


publikované: 29.06.2009
aktualizované: 01.07.2009