English                                                        Streda 22.05.2024, 20:45


 

Slovenské filmy budú mať na 44. MFF Karlovy Vary dôstojnú prezentáciu

tlačová správa SFÚ (3. 7. 2009)                            

 

 


Dnes, 3. júla 2009 sa začína 44. ročník prestížneho MFF Karlovy Vary. V jeho programe má Slovenská republika desať filmov, z toho dva v súťažných festivalových sekciách.

Do hlavnej súťažnej sekcie festivalu je zaradený slovenský film Pokoj v duši Vladimíra Balka, do súťaže dokumentárnych filmov snímka Osadné Marka Škopa, držiteľa Zvláštnej ceny poroty a Diváckej ceny na karlovarskom festivale spred troch rokov za film Iné svety. Film Osadné bude na tohtoročnom MFF Karlovy Vary uvedený vo svetovej premiére. Vo svetovej premiére sa v hlavnom programe mimo súťaž odpremieta aj najnovší film slovenského režiséra Juraja Herza T.M.A. Ďalej sa budú na karlovarskom festivale premietať filmy Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa v nesúťažnej prehliadke dokumentárnych filmov, dokument Petra Krištúfka Momentky v sekcii 2009: Hudobná odysea, koprodukčné snímky Ženy môjho muža Ivana Vojnára, Tobruk Václava Marhoula a Anglické jahody Vladimíra Drhu v sekcii České filmy 2008 – 2009, snímka Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského v sekcii Iný pohľad a napokon snímka Boxer a smrť v špeciálnej sekcii Pocta Petrovi Solanovi. V oddelení Film Industry v rámci časti Na východ od západu – Works in Progress sa predstavia dva pripravované debuty Lietajúci Cyprián Marianny Čengel-Solčanskej a Líštičky Miry Fornayovej, v Docu Talents from the East zasa najnovší dokument Zuzany Piussi Hrdina našich čias, ktorého koproducentom je aj (SFÚ).

● Uvedenie súťažných filmov Pokoj v duši a Osadné
Slovenský film Pokoj v duši Vladimíra Balka bude mať na MFF Karlovy Vary dve projekcie. Prvá sa uskutoční v pondelok 6. júla o 14.00 hod. vo Veľkej sále, druhá 7. júla o 19.00 hod. v Espace Dorleans. Dokument Marka Škopa Osadné bude mať rovnako dve projekcie, prvá je naplánovaná na 7. júla o 18.30 hod. v Kine Čas a druhá 8. júla o 13.00 hod. v Kine Panasonic. Termíny projekcií ďalších slovenských filmov v programe festivalu nájdete aj v priloženom newslletri, ktorý SFÚ pripravil pre účastníkov festivalu.

● Tlačová beseda filmu Pokoj v duši
V pondelok, dňa 6. júla o 16.15 hod. sa v Konferenčnej sále na prízemí vedľa vchodu do hotela Thermal uskutoční tlačová beseda k súťažnému slovenskému filmu Pokoj v duši Vladimíra Balka. Tlačovej besedy sa okrem režiséra filmu zúčastnia aj ďalší hostia, medzi nimi herci Attilla Mokos a Roman Luknár, ďalej speváčka a autorka titulnej piesne k filmu Jana Kirschner a producent Ján Kováčik.

● Priateľské stretnutie filmových profesionálov
V pondelok, dňa 6. júla o 19.00 hod. sa na terase hotela Thermal pri príležitosti uvedenia filmu Vladimíra Balka Pokoj v duši v hlavnej súťaži a ďalších slovenských a koprodukčných filmov v programe festivalu uskutoční tradičné priateľské stretnutie „so slovenskou kinematografiou“. Stretnutie zamerané predovšetkým na neformálnu prezentáciu slovenskej účasti v programe MFF Karlovy Vary, ale aj na nadviazanie nových pracovných i nepracovných kontaktov pripravili SFÚ a Produkčný dom Forza.

Viac informácií o MFF Karlovy Vary nájdete na www.kviff.com, viac informácií o slovenskej účasti v jeho programe na aic.sk. Prezentácia slovenskej kinematografie na 44. MFF Karlovy Vary sa koná s podporou Ministerstva kultúry SR, partnerom slovenskej účasti sú Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 

 


publikované: 03.07.2009
aktualizované: 13.07.2009