English                                                        Streda 22.05.2024, 23:01

Film Osadné Marka Škopa zvíťazil na festivale v Karlových Varoch

tlačová správa SFÚ (11. 7. 2009)                            

 


V sobotu 11. júla 2009 sa slávnostným ceremoniálom skončil prestížny 44. medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, do ktorého programu bolo zaradených desať slovenských a koprodukčných filmov, z toho dva sa uchádzali o festivalové ocenenia. V súťaži dokumentárnych filmov triumfovala slovenská kinematografia, víťazom sa stala snímka Osadné slovenského dokumentaristu Marka Škopa.

Film Osadné bol na MFF Karlovy Vary uvedený vo svetovej premiére. V súťaži dokumentárnych filmov bojoval o prvenstvo spolu s ďalšími šestnástimi filmami, ocenenie mu udelila päťčlenná medzinárodná porota v zložení maďarský filmový kritik a publicista György Báron, ktorý bol predsedom poroty, dramaturg filmového festivalu Sundance zodpovedný za dokumentárne filmy David Courier, riaditeľka filmového festivalu v Miami Tiziana Finzi, dokumentarista, filmový esejista a pedagóg Vít Janeček a holandská filmová režisérka Jiska Rickels.

Režisér a producent filmu Marko Škop si ocenenie za výnimočné vykreslenie príbehu starostu a pravoslávneho kňaza z dedinky Osadné na hranici Európskej únie prevzal na slávnostnom ceremoniáli spolu s kameramanom a producentom Jánom Melišom a strihačom a producentom Františkom Krähenbielom. Bezprostredne po udelení ceny povedal, že „pred tromi rokmi, keď sme mali v súťaži Iné svety, sme pred ceremoniálom išli do Tesca a kúpili sme si tri polyesterové saká made in Bangladéš na jednorazové použitie. Odvtedy ich používame a mali sme ich aj dnes počas slávnostného večera. Sme radi, že to vyšlo a že sa film páčil. Ľudia sa bavili počas projekcie a záverečný srdečný potlesk po filme bol pre nás veľmi príjemný. To je najväčšia radosť. Samozrejme, ceny sú veľmi dôležité, ale na festivale v Karlových Varoch si vážim ľudí, predovšetkým z programového oddelenia, pani Evu Zaoralovú, Juliettu Sichel a Karla Ocha. Títo ľudia nám veria, zaraďujú nás do programu, hoci sme pred tromi rokmi boli len začínajúci tvorcovia. Sme im vďační, lebo o tom je život. Najdôležitejšie sú medziľudské vzťahy.“ Marko Škop so svojím tímom na MFF v Karlových Varoch zaujal už pred tromi rokmi, keď v súťaži dokumentárnych filmov získal Zvláštnu cenu poroty a zároveň Divácku cenu. Snímku Osadné prezentoval na festivale už vlani ako rozpracovaný projekt v rámci Docu Talents from the East.

Na 44. MFF Karlovy Vary bolo uvedených desať slovenských a koprodukčných filmov. Okrem účasti víťazného filmu Osadné Marka Škopa v súťaži dokumentárnych filmov, sa o priazeň festivalovej poroty uchádzal v hlavnej súťažnej sekcii film Pokoj v duši Vladimíra Balka. Svojich zástupcov mala slovenská kinematografia aj v ďalších sekciách. V nesúťažnej prehliadke dokumentárnych filmov sa premietal film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny, v hlavnom programe mimo súťaž bol vo svetovej premiére uvedený najnovší film slovenského režiséra Juraja Herza T.M.A. V sekcii 2009: Hudobná odysea sa premietal dokument Petra Krištúfka Momentky a v sekcii České filmy 2008 – 2009 zasa koprodukčné snímky Ženy môjho muža Ivana Vojnára, Tobruk Václava Marhoula a Anglické jahody Vladimíra Drhu. Poctu venovali organizátori festivalu slovenskému režisérovi Petrovi Solanovi premietnutím jeho filmu Boxer a smrť a sekcia Iný pohľad predstavila snímku Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského, ktorá v programe 44. MFF Karlovy Vary vyvolala záujem u divákov, keď v hlasovaní o Divácku cenu skončila na 7. mieste z 232 uvedených filmov. V oddelení Film Industry, v časti Na východ od západu – Works in Progress sa prezentovali dva pripravované slovenské debuty, a to Lietajúci Cyprián Mariany Čengel-Solčanskej a Líštičky Miry Fornayovej. V Docu Talents from the East bol uvedený najnovší dokumentárny počin slovenskej režisérky Zuzany Piussi Hrdina našich čias.

Film Osadné Marka Škopa do slovenských kín uvedie Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) dňa 3. septembra 2009.

Viac informácií o 44. MFF Karlovy Vary nájdete na oficiálnej stránke festivalu www.kviff.com, viac informácií o filme Osadné nájdete na www.artileria.sk.

Prezentácia slovenskej kinematografie na 44. MFF Karlovy Vary 2009 sa konala s podporou Ministerstva kultúry SR, partnerom slovenskej účasti boli Vinárske závody Topoľčianky, s.r.o.

 


kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notovasfu.sk

 

 


publikované: 11.07.2009
aktualizované: 13.07.2009