English                                                        Utorok 18.12.2018, 16:05

Zimný filmový festival 4 živly nás vráti na začiatok

Na konci zimy, v dňoch 23. - 25. 2. 2018, sa v Banskej Štiavnici uskutoční Zimný filmový festival 4 živly. Predĺžený víkend obohatia už tradične hranými, dokumentárnymi i animovanými filmami, zaujímavými hosťami, kvalitnou hudbou i výtvarným umením. Témou 7. ročníka je Začiatok, ktorý do programu priniesol krátke filmy slovenských režisérov.

K začiatkom mnohých filmárov neodmysliteľne patria krátkometrážne filmy. Filmový festival si uvedením troch predfilmov zaspomína na pionierov slovenskej Novej vlny, ktorí tento rok oslávia 80 rokov (Elo Havetta nedožitých). Diváci tak budú mať vzácnu príležitosť si pozrieť na plátne Mlčanie (r. Juraj Jakubisko), 6 otázek pro Jana Wericha (r. Dušan Hanák) a Svatá Jana režiséra Ela Havettu.

Krátke archívne filmy sa objavia taktiež v pásme Nové Slovensko, nový človek, nový život, ktoré zostavila filmová teoretička Eva Filová. Údolie radosti (r. Vladimír Bahna) predstaví reportáž zo stavby Trati mládeže, Víťazstvo na pustatine (r. Ján Beer) nás oboznámi o prvých priekopníkoch pestovania ryže na Slovensku a Hviezdy v šachtách (r. Dušan Kodaj) zase o baníkoch v banskoštiavnických baniach. Okrem reportáži festival uvedie aj dva krátke dokumentárne filmy – Nová dedina (r. Pavel Miškuv) poučí o zásadách správnej výstavby nových dedín a mestečiek, Tencer Slabey Maťaš (r. Milan Černák) konfrontuje hrdinov práce prvej päťročnice s ich dnešným postavením a názormi.

4 živly prinesú taktiež 2. ročník slovenskej časti súťažnej prehliadky Jiné vize, v ktorej o víťazovi spomedzi 8 vybraných filmov rozhodne trojčlenná porota v zložení Zuzana Bodnárová, Ivana Laučíková a Jiří Neděla. Viac o vybraných filmoch: http://www.4zivly.sk/projekcie/419/523/ine-vizie-sk

V neposlednom rade sa na festivale v predpremiére predstaví slovensko-nemecká koprodukčná snímka Sloboda (r. Jan Speckenbach), ktorá mala svetovú premiéru na 70. ročníku MFF Locarno a v marci 2018 vstúpi do slovenskej distribúcie. Film rozpráva príbeh Nory (40) naplnenej túžbou po slobode a novom začiatku.

Dlhometrážne filmy v databáze AIC:
Sloboda (r. Jan Speckenbach): http://www.aic.sk/slovak-films/19866.html

Viac informácii na:
http://www.4zivly.sk/


Program festivalu:
http://www.4zivly.sk/sk/2018_zimny/program_zimny_2018_sk

publikované: 23.02.2018
aktualizované: 06.03.2018