English                                                        Streda 22.05.2024, 22:31

V Lagowe súťažia aj slovenské filmy

V nedeľu 26. júna 2016 sa v poľskom Lagowe začne jubilejný 45. filmový festival krajín strednej a východnej Európy Lubušské filmové leto. V jeho programe sa o festivalové ceny pravidelne uchádzajú aj slovenské filmy. Svojich zástupcov budeme mať tento rok v súťaži hraných aj dokumentárnych filmov. Festival potrvá do nedele 3. júla 2016.

O hlavnú festivalovú cenu Zlaté hrozno sa budú v súťaži hraných filmov uchádzať celovečerný debut režiséra Rasťa Boroša Stanko (2015). Tragikomická roadmovie na tému obchodu s dievčatami rozpráva o priateľstve a univerzálnom pute medzi dvoma ľuďmi na okraji spoločnosti. Film na festivale osobne uvedie delegácia tvorcov, tvoria ju producentka filmu Barbara Harumová Hessová, strihač Peter Harum a herecký predstaviteľ hlavnej postavy Peter Kočan. Borošov film sa v súťaži stretne tiež s urbánnou drámou režiséra Petra Bebjaka Čistič (2015) o osamelom hrdinovi, ktorý prepadne vášni voyerizmu a jeho bizarná záľuba vyústi do prekvapivého záveru. Do súťaže hraných filmov sú zaradené aj koprodukčné snímky Domácí péče (2015) režiséra Slávka Horáka a Ja, Olga Hepnarová (2016) režisérskej dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda.

V súťaži dokumentárnych filmov o cenu zabojuje film Tak ďaleko, tak blízko (2014) zo života rodín s autistickými deťmi, ktorý osobne na podujatí predstaví režisér Jaro Vojtek. Tento držiteľ národnej filmovej ceny Slnko v sieti v kategórii najlepší dokumentárny film veľmi citlivo preniká do neznámeho prostredia a odhaľuje každodennú náročnosť života. Druhým slovenským filmom v tejto súťaži je snímka Očami fotografky (2015) režiséra Mateja Mináča.Dokumentárnu drámu s hranými pasážami nakrútil Mináč o dramatickom osude svojej matky, fotografky Zuzany Mináčovej, ktorej snímky filmových hviezd sa stali legendárnymi.

Do programu jubilejného ročníka festivalu mimo súťaž sú zaradené dva slovenské filmy. Premietne sa zdanlivo jednoduchý príbeh lásky Agáva (2016), ktorý ponúka psychologickú štúdiu rôznych charakterov. Režijný debut osvedčeného scenáristu Ondreja Šulaja vznikol na motívy druhej kapitoly románu Agáty spisovateľa Ladislava Balleka a odohráva sa v prelomovom období tesne po 2. svetovej vojne. V nesúťažnej sekcii je aj dokument RYTMUS sídliskový sen (2015) režiséra Mira Drobného, odkrývajúci zložité rodinné vzťahy slovenského hudobníka a rapera Patrika Vrbovského.

Program Lubušského filmového leta tradične dopĺňa blok krátkych študentských filmov z bratislavskej Vysokej školy múzických umení, tvoria ho snímky Bolo nebolo (r. Daniel Rihák), Mňau (r. Marek Jasaň), Strach (r. Michal Blaško), Ručne stručne (r. Lukáš Figeľ), Po hladine (r. Slavomír Zrebný), Balónové dievča (r. Martina Frajštáková), Balada o Šimonovi a Tereze (r. Martin Hnát) a Mila Fog (r. Marta Prokopová), samostatne budú uvedené filmy Kovbojsko Davida Stumpfa a Mor ho! Martina Machalíka. Na odborných sprievodných podujatiach slovenskú kinematografiu zastúpia estetik a filmový teoretik Peter Michalovič a Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu.

Zdroj: tlačová správa SFÚ

web: www.llf.pl

publikované: 24.06.2016
aktualizované: 29.06.2016