English                                                        Streda 22.05.2024, 21:53

Slovenské filmy na MFF Trenčianske Teplice

Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice (23. – 26. 8. 2016), ktorý nadväzuje na tradíciu pôvodného festivalu Artfilm, ponúka tematicky rôznorodý program a obohatia ho aj slovenské filmy.

V súťažnej sekcii študentských filmov Na ceste sa predstaví súčasná tvorba študentov bratislavskej VŠMU Checkpoint (r. Adam Felix), Martini shot (r. Martin Kazmír), Strach ( r. Michal Blaško), Po hladine (r. Slavo Zrebný), ako aj študentský film zosnulého talentovaného režiséra Aramisova Čo sme robili predtým ako sme šli spolu na kakao .

Náš svet, medzinárodná filmová sekcia zameraná na súčasný európsky i svetový film, prinesie teplickému publiku hneď 7 slovenských filmov: dva krátkometrážne filmy odpremiérované na tohtoročnom MFF Rotterdam 5 October (r. Martin Kollar) a Záhradníci (r. Mira Fornay), film o veľkých a malých čakaniach Čakáreň (r. Palo Korec), dokumentárnu roadmovie Okhwan na ceste za slobodou (r. Marek Mackovič), dokument o Eduardovi Šreiberovi, prvom filmárovi na území Slovenska, Grimasy Friederiky Schullerovej (r. Marek Šulík), politickú Ťažkú voľbu (r. Zuzana Piuss) a  úspešný hraný debut dokumentaristu Jara Vojteka Deti.

Festival vzdá aj hold hudobnému festivalu Bratislavská lýra pri príležitosti 50. výročia jeho založenia. IFF Trenčianske Teplice si uctí a v pamätiach divákov oživí prostredníctvom predpremiéry epizód z rovnomenného seriálu kultúrny fenomén medzinárodného festivalu populárnej piesne Bratislavská lýra (1966-1989), ktorý patril k najobľúbenejším hudobným sviatkom v strednej Európe.

Zlatú kameru, cenu, ktorá má na festivale v Trenčianskych Tepliciach dlhodobú tradíciu a je udeľovaná tvorcom, ktorí mali silný vplyv na súčasnú kinematografiu, získa tento rok scenárista a dramaturg, jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských filmárov, Marek Leščák.

V rámci sprievodných podujatí budú viesť Mira Fornay a Ivan Ostrochovský workshop na tému Ako natočiť medzinárodne úspešný film, kde budú s umeleckou riaditeľkou festivalu Ľudmilou Cvikovou diskutovať o tom, ako sa im so slovenskými filmami podarilo uspieť na medzinárodnej pôde.

Viac o programe: http://festivalteplice.sk/program

 

publikované: 21.06.2016
aktualizované: 23.06.2016