English                                                        Nedeľa 16.06.2019, 16:57

Igrice rozdané už dvadsiaty druhýkrát

Už po dvadsiaty-druhýkrát sa včera udeliĺi ceny IGRIC, výročné národné tvorivé ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu v roku 2010. Vyhlásenie výsledkov súťaže sa konalo včera, 26. mája o 16.00 hod. v bratislavskom kine Mladosť. O cenách rozhodovala sedemčlenná porota v zložení: Peter Michalovič (predseda), František Jurišič (Literárny fond - sekcia televízia, film a videotvorba), František Kovár (Literárny fond - sekcia rozhlas, divadlo a zábavné umenie), Štefan Vraštiak (Slovenský filmový zväz), Emil Fornay (Slovenský filmový zväz), Ladislav Bariak (Únia slovenských televíznych tvorcov), Ľubomír Fifík (Únia slovenských televíznych tvorcov).

Zároveň sa po devätnástykrát udeľovali aj Ceny slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu roku 2010.

VÝSLEDKY:

IGRIC A TVORIVÉ PRÉMIE

IGRIC ZA HRANÚ TVORBU PRE KINÁ:
Mariana Čengel Solčanská za réžiu filmu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi

TVORIVÉ PRÉMIE za hranú tvorbu pre kiná:
Martin Štrba za kameru vo filme Občiansky preukaz
druhú tvorivú prémiu sa rozhodla porota neudeliť

IGRIC ZA TELEVÍZNU DRAMATICKÚ TVORBU:
Cenu Igric v tejto kategórii sa rozhodla porota neudeliť

TVORIVÉ PRÉMIE za televíznu dramatickú tvorbu:
Ján Ďuriš za kameru filmu Obhliadka z cyklu Filmoviedky
Stanislav Párnický za réžiu filmu Hon na legendu z cyklu Nesmrteľní

IGRIC ZA FILMOVÚ A TELEVÍZNU DOKUMENTÁRNU TVORBU:
Ivan Ostrochovský za réžiu filmu Ilja

TVORIVÉ PRÉMIE za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu:
Ladislav Kaboš za réžiu filmu Zmenil tvár Šanghaja
Martin Šulík za réžiu filmu 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna

IGRIC ZA ANIMOVANÚ TVORBU:
Katarína Kerekesová za réžiu filmu Kamene

TVORIVÉ PRÉMIE za animovanú tvorbu:
Mária Oľhová za réžiu filmu Drum and Bass
Vanda Raýmanová za réžiu filmu Kto je tam?

IGRIC ZA HERECKÝ VÝKON VO FILMOVOM ALEBO TELEVÍZNOM DIELE:
Gabriela Dolná za postavu matky vo filme Obhliadka z cyklu Filmoviedky

TVORIVÉ PRÉMIE za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele:
Boris Farkaš za postavu otca vo filme In delirium
Lukáš Latinák za postavu Adama vo filme Dlhá cesta domov z cyklu Nesmrteľní

TVORIVÉ PRÉMIE za ostatnú televíznu a seriálovú tvorbu:
Peter Hledík za réžiu filmu GEN.sk Ľubomír Feldek
Tomáš Hulík za réžiu filmu Návrat rysov

TVORIVÉ PRÉMIE za študentskú tvorbu:
Arnold Kojnok za réžiu filmu Pomsta
Stano Petrov za réžiu filmu In delirium

TVORIVÉ PRÉMIE za DVD a CD - ROM:
Peter Dubecký za DVD 3x Dušan Hanák
Marko Škop, Ján Meliš a František Krähenbiel za DVD Osadné

TVORIVÉ PRÉMIE za audiovizuálnu teóriu a kritiku:
Petra Hanáková za knihu Paľo Bielik a slovenská filmová kultúra
Rudolf Urc za knihu Viktor Kubal

19. CENY SLOVENSKEJ FILMOVEJ KRITIKY

v kategórii slovenský dlhometrážny (aj koprodukčný) hraný film pre kiná, ktorý mal premiéru v roku 2010:
LEGENDA O LIETAJÚCOM CYPRIÁNOVI (r. Mariana Čengel Solčanská)

v kategórii slovenský celovečerný a stredometrážny dokumentárny film, ktorý mal premiéru v roku 2010:
ZMENIL TVÁR ŠANGHAJA (r. Ladislav Kaboš)

v kategórii filmová kritika a publicistika:
JENA OPOLDUSOVÁ, za dlhoročnú a stále trvajúcu publikačnú filmovú činnosť

v kategórii najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2010:
KAWASAKIHO RUŽE (r. Jan Hřebejk) - Česká republika

Cena slovenských filmových novinárov:

Distribučná spoločnosť, ktorá uviedla do slovenských kín v roku 2010 najlepší zahraničný film:
GARFIELD FILM

Režisér FERO FENIČ, za dlhoročnú spoluprácu so slovenskými režisérmi a tvorivými osobnosťami v spoločnosti FEBIO a za podiel na slovenskej časti FEBIOFESTu - pri príležitosti jeho životného jubilea

 

 

 

publikované: 27.05.2011
aktualizované: 27.05.2011