English                                                        Streda 22.05.2024, 23:10

Festival dokumentárnych filmov FilmDOC.sk uvedie 14 premiér

Festival dokumentárneho filmu DOCsk, ktorý sa v Košiciach bude konať v termíne 13. - 16. apríla, ponúkne svojim návštevníkom zaujímavý program nielen slovenských, ale i zahraničných dokumentárnych filmov.

V rámci festivalu DOCsk 2011 sa 12. 4. uskutoční na sídlisku Luník IX premietanie filmu Luník IX, ktorý sa použitím časozbernej metódy zameral na deti v škôlke. Film bude premietnutý aj na otváracom ceremoniáli festivalu DOCsk 2011 13. 4. o 19:30 v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici č. 59 v Košiciach.

Festival DOCsk 2011 uvedie tento rok aj 14 slovenských a svetových premiér. Výnimočnou je projekcia filmu Slovenská krčma, z cyklu Slovenské kino, ktorý vzniká v produkcii Hitchhiker films, Slovenskej televízie a Slovenského filmového ústavu. Film v exkluzívnej predpremiére uvedie jeho režisér, košický rodák Peter Kerekes.

Premiéru budú mať aj filmy Mareka Šulíka a Jara Vojteka, ktoré patria do projektu Nechcené deti po dvanástich rokoch, za ktorým stojí občianske združenie Návrat. Oba filmy sa venujú rodinám, ktoré medzi seba prijali opustené deti. Ich osudom sa Marek Šulík venuje vo filme Chcela som byť matka, Jaro Vojtek zas v snímke s názvom Povieme si to v nebi.

Okrem toho sa v slovenskej premiére predstavia posledné filmy Jána Gogolu ml. Hranice po našimu a Miša Suchého Dávať hlas (Giving voice), úspešný celovečerný debut mladej českej režisérky Terezy Reichovej Manuál na výrobu teroristu alebo dva americké filmy Otvoriť po mojej smrti (Must read after my death) a Otec zabudol (Forgetting Dad).

V neposlednom rade to budú aj filmy mladých tvorcov, ktoré doteraz neboli verejné prezentované.

Filmy sú naprogramované do deviatich sekcií, medzi ktorými nájdeme aj retrospektívu filmára Miša Suchého alebo sekciu venovanú dokumentom z obdobia Slovenského štátu.

Viac informácii na:
http://www.filmdoc.sk/

publikované: 11.04.2011
aktualizované: 06.05.2011