English                                                        Streda 22.05.2024, 23:53

Febiofest nezabúda na slovenské filmy

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest (2. – 8. 3. 2017) otvára v najbližších dňoch svoje brány už po 24.-krát.

Súťažná sekcia 24. ročníka MFFK Febiofest už po piatykrát prinesie výber najzaujímavejších krátkych hraných, animovaných, dokumentárnych a experimentálnych filmov. Pod názvom V strede Európy sa skrývajú krajiny V4 (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko) a náš blízky sused Rakúsko. Do výberu sa prebojovali tieto krátke filmy: Chilli (r. Martina Mikušová, 2016, SR), Bardo (r. Marcela Drobná, 2016, SR), Skúška (r. Gregor Valentovič, 2016, SR/ČR), Triptych (r. Matúš Ryšan, Michal Ďuriš, Ondrej Hraška, 2016, SR), O sestre (r. Barbora Sliepková, 2016).

Aktuálnu filmovú a televíznu tvorbu opäť predstaví Slovenská filmová krajina, ktorej súčasťou sú pocty dvom filmovým tvorcom: animátorovi Viktorovi Kubalovi a scenáristovi Albertovi Marenčinovi. V sekcii sa tak premietnu tieto filmy: Baba z ľadu (r. Bohdan Sláma, 2017, ČR/Franc./SR), Vlk z Královských Vinohrad (r. Jan Němec, 2016, ČR/SR/Franc.), Zbojník Jurko (r. Viktor Kubal, 1976, ČSSR), Budujeme Slovensko: Cukrovar v Šuranoch (r. Peter Kerekes, 2017, SR), Korupčná výchova (pilotný film cyklu Biele vrany a hrdinovia medzi nami, r. Róbert Šveda, 2016, SR), Piata loď (r. Iveta Grófová, 2017, SR/ČR), Hotel Úsvit (r. Mária Rumanová, 2016, SR), Pieseň o sivom holubovi (r. Stanislav Barabáš, 1961, ČSSR), Cez kosti mŕtvych (r. Agnieszka Holland, 2017, Poľ./Nem./ČR/Šved./SR), Diera v hlave (r. Robert Kirchhoff, 2016, SR/ČR) a Český Alláh (r. Zuzana Piussi, 2016, ČR).

Osobnosti klubového filmu predstavia tento rok troch významných tvorcov: Agnieszku Holland, Lubora Dohnala a Miroslava Janek. V rámci tejto sekcie sa premietnú slovenské filmy Sklenené obrazy (r. Lubor Dohnal, 2008, SR) a Jánošík. Pravdivá história (r. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, 2009, SR/Poľ./ČR/Maď).

Zrkadlo minulosti popri iných kultových filmoch uvedie aj film Sladké hry minulého leta (r. Juraj Herz, 1969, ČSSR). Súčasťou sekcie je aj edukatívny edičný projekt Obrazy (proti) extrémizmu, ktorý iniciovalipedagógovia Katedry audiovizuálnych štúdií Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Prostredníctvom ôsmich kľúčových tém (rasová a etnická neznášanlivosť, náboženská intolerancia, nacionalizmus, politická moc, holokaust, mediálna manipulácia, život v exile, strach zo sexuality a z inakosti) sa rozhodli konfrontovať minulé a súčasné podoby extrémizmu. Celý projekt a vybrané pásmo filmov predstaví filmová historička a pedagogička Eva Filová.

Klubový jukebox, ktorý hlasovaním zostavovali diváci, premietne 5 úspešných klubových filmov, medzi nimi aj jeden slovenský titul Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo, 2016, SR/ČR).

Sekcia Filmový kabinet deťom poteší najmenších divákov roztomilým seriálom Drobci (r. Vanda Raýmanová, Michal Struss, 2016, SR)

Febio pokračuje aj s projektom EXPERIMENTAL, ktorého zámerom je osloviť milovníkov experimentálneho filmu i divákov, ktorí doteraz nemali ako nájsť si cestu k tomuto esenciálnemu druhu kinematografie. Tohtoročný program sekcie predstaví okrem iného úplne prvý ročník Iných vízií SK, národnej súťaže pohyblivých obrazov, a okrem odborných úvodov pred projekciami a živých diskusií po nich budú sekciu sprevádzať texty na webovej stránke KINEČKO – online svet filmu.

Súčasťou sprievodného programu Febiofestu bude krst prvého zväzku dlho očakávanej publikácie z edičného oddelenia SFÚ Dejiny slovenskej kinematografie 1896 – 1969, ktorá je výsledkom niekoľkoročného precízneho výskumu a vytrvalej práce filmových historikov Václava Maceka a Jeleny Paštékovej. Ide o druhé aktualizované a doplnené vydanie, ktoré podrobne mapuje históriu všetkých jej odvetví, rodov a žánrov, približuje tvorbu najvýznamnejších diel, rozvoj slovenského kinematografického priemyslu, distribúcie, ale aj filmovej kritiky a filmového myslenia. Krst je na programe v piatok 3.3. o 17.00 hod.

Festival bude po skončení v Bratislave pokračovať v Banskej Bystrici, Kežmarku, Košiciach, Leviciach, Martine, Poprade, Prešove, Prievidzi, Trenčíne a Trnave.

Tlačová správa SFÚ: Slovenský filmový ústav si na Febiofeste uctí legendy slovenského filmu a predstaví aj pripravované snímky

web:
www.febiofest.sk

Súvisiace AIC správy:
Slovenské filmy na 23. Febiofest 2016
Slovenské filmy na 22. Febiofest 2015
Slovenské filmy na 21. Febiofest 2014
Slovenské filmy na 20. Febiofest 2013

publikované: 28.02.2017
aktualizované: 01.03.2017