English                                                        Nedeľa 22.04.2018, 08:52

Dni gruzínskeho filmu predstavia v Bratislave celkom sedem filmov

23. novembra sa koprodukčným slovensko-gruzínskym filmom, komédiou o priateľstve slovenskej a gruzínskej vinárskej oblasti rovnakého mena, Rača, láska moja (r. Jozef Medveď & Timur Palavandišvili, 1977) odštartuje v Kine Lumière prehliadka gruzínskeho filmu pod názvom Dni gruzínskeho filmu v Bratislave, ktorá prinesie nielen archívne tituly, ale aj to najlepšie zo súčasnej gruzínskej produkcie. Prehliadka potrvá do 26. novembra, za osobnej účasti gruzínskej delegácie.

Prehliadka bude následne pokračovať archívnym titulom Oslík režisérskej dvojice Tengiz Abuladze a Rezo Čcheidze z roku 1955. Film v rovnakom roku získal cenu za najlepší hraný film vo svojej kategórii na MFF Cannes. Rozpráva príbeh jednoduchej sedliackej rodiny z prelomu 19. a 20. storočia. Dokumentárny film bude v prehliadke zastúpený režisérkou Nanou Janelidze, ktorá svoj film Bude tam hore divadlo?! (2011) uvedie osobne. Film rozpráva o dobrodružstvách známeho gruzínskeho herca Kachiho Kavsadzeho. Poviedkový film Tri domy (2008) režiséra Zaza Urušadze pozostáva z troch príbehov, ktoré sa odohrávajú počas troch storočí.

Úspešný festivalový život a niekoľko ocenení má za sebou aj ďalší film prehliadky Druhý breh (2009) režiséra George Ovašviliho, ktorý svoju púť odštartoval na prestížnom Berlinale. Rozpráva príbeh o 12-ročnom chlapcovi, ktorý sa snaží oživiť svoje sny zmarené občianskou vojnou. Film z roku 2010 Dni na ulici režiséra Levana Koguašviliho má za sebou takisto úspešnú účasť na prestížnych festivaloch; jeho hlavný hrdina, 45-ročný narkoman, je postavený pred nemožnú voľbu. Záverečným filmom prehliadky je francúzsko-gruzínsky koprodukčný film Chantrapas (2010) úspešného režiséra Otara Iosselianiho o filmárovi Nikolasovi, ktorý pred strachom z umlčania a cenzúry uteká do Francúzska. Film bol gruzínskou národnou nomináciou na Oscara v roku 2011. 

Filmy budú predstavené režisérkou Nanou Janelidze, gruzínskou filmovou režisérkou a kritičkou Keti Machavariani a reprezentantkami Gruzínskeho národného filmového centra - riaditeľkou Tamarou Tatišvili a zástupkyňou Salome Sepašvili.

Ďalšie archívne gruzínske tituly ponúkne Kino Lumière v rámci filmotéky svojho novembrového programu.

Podujatie je organizované na základe bilaterálnej spolupráce a medzivládnych kultúrnych dohôd, pričom jeho organizátormi sú Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry a ochrany pamiatok Gruzínska, Veľvyslanectvo Gruzínska na Slovensku, Gruzínske národné filmové centrumSlovenský filmový ústav.

Podrobný program prehliadky na stiahnutie

Viac informácii na:
www.aic.sk/kinolumiere

publikované: 19.11.2012
aktualizované: 21.11.2012