English                                                        Piatok 18.01.2019, 16:44

Deň krátkeho filmu 2017

Dátum 21. december sa nesie v znamení zimného slnovratu. Ide o najkratší deň v roku, ktorý je symbolicky vyhlásený za svetový deň krátkeho filmu. Do medzinárodnej iniciatívy Deň krátkeho filmu sa každoročne zapájajú krajiny z celého sveta vrátane Slovenska.

Svetový deň krátkeho filmu bol vyhlásený so zámerom sprístupniť krátkometrážnu tvorbu širokej verejnosti. Vďaka tejto iniciatíve sa počas 21. decembra premietajú krátke filmy po celom svete. Podujatie vzniklo v roku 2011 vo Francúzsku, v bratislavskom Kine Lumière sa po prvýkrát konalo vlani. Tento rok sú pre divákov pripravené dva bloky krátkometrážnej tvorby.

Prvý blok filmov je zostavený z úspešných festivalových titulov roku 2017. V pásme sa premietne šesť filmov. Sú medzi nimi snímka Atlantída, 2003 režiséra Michala Blaška, ktorá mala svetovú premiéru na tohtoročnom MFF v Cannes, a film Magic Moments režisérky Martiny Buchelovej, ktorý mal svetovú premiéru na prestížnom MFF v Toronte v sekcii Shortcuts, oba z produkcie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.

V pásme sú aj filmy Nebojsa Jakuba Gajdoša o rôznych podobách náboženského fanatizmu, 39 týždňov, 6 dní režisérskej a partnerskej dvojice Joanna Kozuch a Boris Šima, ktorý je animovaným obrazom odlišného vnútorného stavu ženy i muža počas štyridsiatich týždňov tehotenstva, a Jahodové dni Evy Sekerešovej o snahe viesť plnohodnotný život v spoločnosti „ukecanej“ jahody. Blok doplní archívny špeciál, dvojminútová etuda nakreslená na 35mm filmový pás s názvom Konzerva. Príbeh spracovaný technikou „hand animation“ nakreslili v roku 1950 farebným tušom 13-roční žiaci strednej školy v Gelnici, dnes známi tvorcovia Rudolf Urc a Jan Růžička.

Na detskú krátkometrážnu tvorbu je zameraný ďalší blok, predstaví šesť animovaných titulov. Ide tiež o úspešné alebo divácky obľúbené filmy ako Mimi & Líza (2014) Kataríny Kerekesovej, Hviezdny taxík (2015) Juraja Krumpolca, Transylvánski dravci (2014) Júlie Koleňákovej, Rosso Papavero (2014) Martina Smatanu, Perfektná nora (2016) Lei Smitkovej a film z archívneho fondu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Janko Hraško u kúzelníka (1973) od legendy slovenského animovaného filmu Viktora Kubala.

Tento rok sa podujatie koná po celom Slovensku v nasledovných kinách: Kino Lumière (Bratislava), nezávislý kultúrny priestor BOMBURA (Brezno), Kino Tabačka (Košice), Kino Akropola (Kremnica), Diera do sveta (Liptovský Mikuláš), Kino Scéna (Martin), Kino MIER (Modra), Kino Púchov (Púchov) a Kino NOVA (Sereď).

Iniciatívu Deň krátkeho filmu na Slovensko priniesli Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Vysoká škola múzických umení (VŠMU).

Zdroj: tlačová správa SFÚ - Deň krátkeho filmu v Kine Lumière predstaví to najlepšie z domácej krátkometrážnej tvorby

www.denkratkehofilmu.sk

publikované: 15.12.2017
aktualizované: 02.01.2018