English                                                        Streda 22.05.2024, 22:41

Cinematik tradične aj so slovenskými filmami

Medzinárodný filmový festival Cinematik v Piešťanoch sa bude konať v dňoch 13. až 18. septembra. 11. ročník prinesie opäť súťaže európskych hraných filmov a slovenských dokumentov, ako aj premiéry nových slovenských filmov.

Súťažná sekcia Cinematik.doc predstaví prierez súčasnou slovenskou dokumentárnou scénou. Diváci sa môžu tešiť na filmy: Čakáreň (r. Palo Korec), Okhwan na ceste za slobodou (r. Marek Mackovič), Sloboda pod nákladom (r. Pavol Barabáš), 5 October (r. Martin Kollár), Zem, ktorá hľadá svoje nebo (r. Erik Praus) a Para nad riekou (r. Robert Kirchhoff, Filip Remunda).

Okrem slovenských dokumentárnych filmov festival uvedie aj súčasné hrané filmy v už tradičnej sekcii Čo dom dal. V slovenskej premiére sa tu predstavia až dva česko-slovenské koprodukčné filmy. Prvým je Pirko Lucie a Petra Klein Svobodovcov. Pirko je príbehom Martiny alias Shakiry, ktorá vyrástla v detskom domove. Jej predstavy o svete formovali najmä televízne seriály. Deň 18. narodenín je pre ňu vstupenkou do vysnívaného života.
Druhým je trikový poviedkový film Smrteľné historky režiséra Jana Bubeníčka, ktorý kombinuje hranú akciu s 3D a 2D animáciou, bábkami a zadnou projekciou. Vo všetkých troch poviedkach sa tvorcovia pohrávajú s dvojitým merítkom a s ústrednými témami hrdinstva a smrti.
Ďalšie filmy, ktoré sa v tejto nesúťažnej sekcii objavia, sú: Ja, Olga Hepnarová (r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda), Stanko (r. Rasťo Boroš), stredometrážne filmy Genpatsu (r. Lena Králiková Hashimoto) a Možno zajtra (r. Martina Nagyová), a nebudú chýbať ani bloky študentských filmov z VŠMU a AKU.
V hlavnej súťaži Meeting Point Europe premietnu kolekciu najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2015 a 2016. O víťazstvo tu bude bojovať koprodukčný film Rodinný film (r. Olmo Omerzu).

Súčasťou festivalu je aj medzinárodný seminár a workshop pre dokumentárne filmy DOX IN VITRO.

Súvisiace články AIC:
Cinematik 2015

publikované: 07.09.2016
aktualizované: 12.09.2016