English                                                        Utorok 18.12.2018, 16:06

29. ročník IGRIC

V bratislavskom Divadle Malá scéna STU boli 27. 9. 2018 udelené výročné národné tvorivé ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu 2017 - Igric a tradične i ceny Slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu roku 2017.

Ceny a prémie 29. ročníka súťaže IGRIC 2017:

CENY IGRIC


IGRIC ZA HRANÚ TVORBU PRE KINÁ:

Martin Žiaran za kameru vo filme Čiara

IGRIC ZA TELEVÍZNU DRAMATICKÚ TVORBU:
Neudelený

IGRIC ZA FILMOVÚ A TELEVÍZNU DOKUMENTÁRNU TVORBU:
Soňa Maletzová za réžiu dokumentárneho filmu Varga

IGRIC ZA ANIMOVANÚ TVORBU:
Katarína Kerekesová za réžiu animovaného seriálu Websterovci

IGRIC ZA ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO FILMOVOM ALEBO TELEVÍZNOM DIELE:
Zuzana Kronerová za hlavnú postavu vo filme Baba z ľadu

IGRIC ZA MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO FILMOVOM ALEBO TELEVÍZNOM DIELE:
Robert Roth za postavu otca vo filme Nina

PRÉMIE IGRIC

TVORIVÁ PRÉMIA ZA TELEVÍZNU DRAMATICKÚ TVORBU:

Juraj Lehotský za réžiu filmu Nina
György Kristóf za scenár k filmu Out

TVORIVÁ PRÉMIA A TELEVÍZNU DOKUMENTÁRNU TVORBU:

Tomáš Juríček za kameru v minisérii Mária Terézia

TVORIVÁ PRÉMIA ZA FILMOVÚ A TELEVÍZNU DOKUMENTÁRNU TVORBU:
Marek Šulík
za réžiu dokumentárneho filmu Ťažká duša
Tereza Nvotová za réžiu dokumentárneho filmu Mečiar

TVORIVÁ PRÉMIA za animovanú tvorbu:

Boris Šima, Joanna Kożuch za scenár, réžiu a animáciu filmu 39 týždňov, 6 dní
Ivana Šebestová za réžiu a totálnu animáciu filmu Žltá

TVORIVÁ PRÉMIA za ostatnú filmovú a televíznu tvorbu:

Peter Bebjak za réžiu minisérie Spravedlnost (nakrútený pre Českú televíziu)
Branislav Molnár za réžiu televízneho dokumentárneho filmu Žijem Dunajom

TVORIVÁ PRÉMIA za audiovizuálnu teóriu a kritiku:

Martin Palúch za prácu Cenzúra a dokumentárny film po roku 1989

TVORIVÉ PRÉMIE za herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele:
Dominika Morávková za postavu Leny vo filme Špina
Bibiana Nováková za titulnú postavu vo filme Nina
Tomáš Maštalír za titulnú postavu vo filme Čiara
Milan Ondrík za postavu Chalaniska vo filme Únos


Cena Jána Fajnora:
Michal Blaško za réžiu filmu Atlantída, 2003
Denisa Buranová za kameru v televíznom dokumentárnom filme Cukrovar v Šuranoch

Cena za celožitovné dielo:

Juraj Jakubisko

Zvláštne uznanie poroty Producentovi
:
Marek Urban za producentskú účasť na koprodukčnom hranom filme Out


26. CENY SLOVENSKEJ FILMOVEJ KRITIKY za audiovizuálnu tvorbu roku 2017

Anketa členov KFN za tvorivé výkony v roku 2017.


Slovenský celovečerný hraný alebo animovaný, aj koprodukčný, film pre kiná, ktorý mal premiéru v slovenských kinách v roku 2017
Piata loď
- SR/ČR - 2017 (r. Iveta Grófová – CinemArt SK)

Slovenský celovečerný, aj koprodukčný, dokumentárny film pre kiná, ktorý mal premiéru v slovenských kinách v roku 2017:
Diera v hlave
– SR/ČR - 2016 (r. Robert Kirchhoff - ASFK)

Filmová kritika a publicistika:
Kristína Kúdelová
– filmová publicistka, vedúca kultúrneho spravodajstva v denníku SME

Najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2017
O tele a duši
(Teströl és lélekröl, Maďarsko, 2017, r. Ildikó Enyedi - FILM EUROPE MEDIA COMPANY)

Distribučná spoločnosť, ktorá uviedla do kín najlepší zahraničný film v roku 2017 – FILM EUROPE MEDIA COMPANY - film O tele a duši

publikované: 01.10.2018
aktualizované: 05.10.2018