KINO LUMIERE, Špitálska 4, 811 08 Bratislava




Milan Čorba

Milan Čorba ▪ dokumentárny portrét ▪ 2014 ▪ SR ▪ 72´ ▪ OV (slov.) ▪ MP 12


Réžia: Martin Šulík
Scenár: Martin Šulík
Kamera: Richard Krivda
Hrajú: Účinkujú: Emília Vášáryová, Jaroslav Čorba, Milan Lasica, Martin Huba, Ján Kocman
Distribútor/práva: ASFK
Premiéra SR: 30.04.2015
Cyklus: Filmotéka

portál navstevnik.sk PREMIETACIE ČASY A REZERVÁCIE 

22.07.2015 18:15


Filmový portrét kostýmového výtvarníka, scénografa a vysokoškolského pedagóga Milan Čorbu. Jeho tvorbu priblížia divákom svojimi výpoveďami jeho priami spolupracovníci (režiséri, kameramani, herci) i kolegovia výtvarníci. Vo filme zaznejú slová Milana Čorbu z rozhlasových nahrávok a citácie z jeho knihy Oproti času. Objavia sa v ňom aj jeho rodinní príslušníci a priatelia.

Milan Čorba je dokumentárny portrét významného slovenského kostýmového výtvarníka, scénografa a pedagóga. Patril ku povojnovej generácii tvorcov, ktorí položili základy modernej slovenskej kultúry, a ktorí sa snažili držať krok s dynamickým pohybom umeleckých hnutí v Európe. Spolupracoval na filmoch, ktoré formovali podobu slovenskej televízie ( Tri gaštanové kone, Balada o siedmich obesených, Buddenbrookovci, Triptych o láske, Eugen Onegin, Pod kolesami osudu atď.), podieľal sa na dielach, ktoré určovali smerovanie slovenskej a českej kinematografie (Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ, Víťaz, Južná pošta, Tisícročná včela, Obsluhoval som anglického kráľa atď.), a výrazne ovplyvnil aj podobu slovenského a českého divadla (pôsobil v Divadle na Korze, na Novej scéne, v Slovenskom národnom divadle i Národnom divadle v Prahe.) Milan Čorba významne zasiahol aj do tvarovania umeleckého školstva - dlhé roky pôsobil ako pedagóg, dekan a rektor Vysokej školy múzických umení. Dokument sa snaží Milana Čorbu zachytiť v širokom kontexte spoločenského pohybu. Prelínajú sa v ňom autentické archívne zábery s ukážkami jeho diela a so spomienkami priateľov, spolupracovníkov i blízkej rodiny.

Martin Šulík
Martin Šulík je absolventom VŠMU v Bratislave (1986). Zaujal už školským filmom Staccato a stal sa jednou z najvýraznejších osobností slovenského hraného filmu 90. rokov. So scenáristom O. Šulajom, kameramanom M. Štrbom, hudobným skladateľom V. Godárom a výtvarníkom F. Liptákom spolupracoval na niekoľkých filmoch (Neha, Všetko, čo mám rád,Záhrada, Orbis Pictus...), ktoré získali celý rad domácich a zahraničných ocenení. Jeho Slnečný štát (2005) získal šesť slovenských národných filmových cien. V roku 2007 nakrútil dokument Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy (2007), v roku 2011 nakrútil medzinárodne úspešný hraný film Cigán, za ktorý si odniesol Slnko v sieti pre najlepšieho režiséra a za dokumentárny cyklus 25 zo šesťdesiatych alebo československá nová vlna si odniesol Slnko v sieti pre najlepší dokumentárny film za rok 2011. Je držiteľom Výročnej ceny ASFK za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu.



aktualizované: 09.07.2015


Audiovizuálny fondDigitalizáciu Kina Lumière finančne podporil Audiovizuálny fond, kinosály K1 a K2 v rámci komplexného projektu realizovaného vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky.