KINO LUMIERE, Špitálska 4, 811 08 Bratislava
Najosobnejší film Federica Felliniho 8 ½ bude na Slovensku uvedený v reštaurovanej verzii

Už vo štvrtok 9. októbra 2014 vstúpi do slovenských kín najosobnejší film talianskeho režiséra Federica Felliniho 8 ½. Film je súčasťou nekomerčnej putovnej prehliadky Projekt 100 a na Slovensku sa bude vďaka Slovenskému filmovému ústavu (SFÚ) uvádzať v obnovenej reštaurovanej verzii.

Felliniho film s autobiografickými motívmi 8 ½ (1963) rozpráva príbeh filmového režiséra v profesionálnej a osobnej kríze. Z tejto situácie ho nedokážu vymaniť ani ďalšie filmové projekty, ani krásne ženy. Pod tlakom producenta pripravuje svoj nový film, zatiaľ čo cíti veľkú príťažlivosť k inteligentnej manželke Luise, k zmyselnej milenke Carle i ku krásnej mladej herečke Claudii. V hľadaní a nachádzaní zmyslu života si však musí pomôcť sám. Hlavnú úlohu režiséra Guida Anselmiho stvárnil vo filme Felliniho dvorný herec Marcelo Mastroianni.

Film sa považuje za Felliniho najlepší film. Fellini ho nakrútil po krátkej odmlke po jeho najznámejšom filme Sladký život (1960), ktorý na svojom premiérovom uvedení v Miláne pobúril divákov a spôsobil veľký rozruch. Napriek nepriaznivému ohlasu však vtedy Sladký život získal Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes a stal sa míľnikom v histórii kinematografie. Film 8 ½ po premiére filmoví kritici prijali ako jeden z najlepších filmov nielen vo Felliniho tvorbe, ale v histórii kinematografie vôbec. Okrem Oscara za najlepší cudzojazyčný film a najlepšie kostýmy získal aj Veľkú cenu na filmovom festivale v Moskve a Cenu kruhu newyorských filmových kritikov za najlepší zahraničný film.

„Výnimočné postavenie filmu 8 ½ spočíva vo zvláštnej schopnosti zachytiť ducha svojej doby a zároveň inšpirovať nové generácie. Z množstva skvelých filmov v dejinách kinematografie hádam len pár vyprovokovalo toľkých filmárov k rôznym citáciám a alúziám,“ píše v programovom bulletine prehliadky Projekt 100 filmová teoretička a historička Katarína Mišíková. Podľa jej slov 8 ½ je jedným z diel, ktoré nútia ďalších filmárov vyrovnať sa s ním práve preto, lebo tento film o filme zachytáva okrem sugestívnej vizualizácie vnútorného sveta hrdinu aj samotný proces tvorby v stave jej zrodu, keď nemožno oddeliť mentálny chaos od sily fantázie. Prihovára sa tak všetkým, ktorí v úzkosti hľadania (seba)vyjadrenia prechádzajú stavom krízy, aby z neho povstali ako fénix z popola.“

8 ½ sa v slovenských kinách premieta ako súčasť prehliadky Projekt 100. V nadväznosti sa jeho tematické zameranie, ktorým je aj vznik filmu, ho dramaturgovia vzdelávacieho a prehľadového cyklu Filmový kabinet Plus v Kine Lumière zaradili do aktuálneho semestra, ktorý premieta tzv. autoreferenčné filmy (filmy o filmoch). Vďaka Slovenskému filmovému ústavu (SFÚ), ktorý vlastní licenciu na uvedenie filmu na Slovensku, sa film 8 ½ bude po celom Slovensku premietať v digitálnej reštaurovanej verzii. Distribúciu filmu zabezpečuje Asociácia slovenských filmových klubov, hlavný organizátor prehliadky Projekt 100.

8 ½ (Taliansko/Francúzsko, 1963)
Réžia: Federico FelliniScenár: Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tullio Pinelli, Brunello Rondi ● Kamera: Gianni Di Venanzo ● Strih: Leo Cattozzo ● Hudba:Nino RotaHrajú: Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Anouk Aimée, Sandra Milo a ďalší.

Viac informácií o filme a jeho distribúcii na Slovensku nájdete na stránke ASFK 

Recenziu nájdete v programovom bulletine prehliadky Projekt 100


aktualizované: 07.10.2014


Audiovizuálny fondDigitalizáciu Kina Lumière finančne podporil Audiovizuálny fond, kinosály K1 a K2 v rámci komplexného projektu realizovaného vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky.