KINO LUMIERE, Špitálska 4, 811 08 Bratislava
Spaľovač mŕtvol

Spalovač mrtvol ▪ horor ▪ 1968 ▪ Československo ▪ 96´ ▪ OV (cz) ▪ MP 12


Réžia: Juraj Herz
Scenár: Ladislav Fuks, Juraj Herz
Kamera: Stanislav Milota
Hrajú: Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Miloš Vognič, Ilja Prachař, Zora Božinová, Eduard Kohout
Distribútor/práva: filmotéka
Premiéra SR:
Cyklus: filmy

portál navstevnik.sk PREMIETACIE ČASY A REZERVÁCIE 

07.04.2016 18:00


Filmová adaptácia psychologického hororu pôsobivo vystihuje morbídne bizarnú atmosféru a neskutočný svet panoptikálnych postáv literárnej predlohy, snažiacej sa zachytiť psychosociálne podhubie ideológie fašizmu a analyzovať prvky ľudského charakteru, ktoré umožnili prijať účasť na neľudských činoch. Príbeh zobrazuje nenápadný prerod zdanlivo slušného, romantického meštiaka na psychopatického maniaka, udavača a vraha vlastnej manželky a detí.

Herzovo žánrové panoptikum

Juraj Herz je jedným z mála československých „žánrových režisérov“. Aj keď nenakrúca výlučne horory, v jeho tvorbe cítiť ich silný vplyv. Prvky trileru a hororu šikovne vnáša do drám či rozprávok. Vyštudoval réžiu a bábkoherectvo na pražskej DAMU (v ročníku spolu s Janom Švankmajerom), neskôr pôsobil ako herec a režisér v Semafore. Vo filme začínal ako herec, asistent réžie a neskôr sám zasadol na režisérsku stoličku. Aj keď nakrúcal v období československej novej vlny, nikdy sa oficiálne nestal jedným z jej predstaviteľov. Podľa vlastných slov ho tvrdé jadro novej vlny neakceptovalo, keďže nebol vyštudovaný filmový režisér. Jeho filmy sa pravidelne objavujú v programoch fantasy a hororových filmových festivalov. Morbídne groteskný a expresionistický Spalovač mrtvol či temná, podivná a farbami hýriaca Morgiana sú neodškriepiteľnými majstrovskými dielami, ktoré inšpirujú ďalšie generácie nielen československých, filmárov.


aktualizované: 07.04.2016


Audiovizuálny fondDigitalizáciu Kina Lumière finančne podporil Audiovizuálny fond, kinosály K1 a K2 v rámci komplexného projektu realizovaného vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky.