KINO LUMIERE, Špitálska 4, 811 08 Bratislava
Marguerite

Marguerite ▪ dráma ▪ 2014 ▪ Francúzsko/ČR/Belgicko ▪ 127´ ▪ OV (fran.) + ST (cz) ▪ MP 12


Réžia: Xavier Giannoli
Scenár: Xavier Giannoli
Kamera: Glynn Speeckaert – SBC
Hrajú: Catherine Frot, Georges Dumont, André Marcon, Michel Fau Atos, Christa Théret a ďalší.
Distribútor/práva: ASFK
Premiéra SR: 31.03.2016
Cyklus: filmy

portál navstevnik.sk PREMIETACIE ČASY A REZERVÁCIE 


Paríž, dvadsiate roky. Marguerite Dumont je bohatá žena, milovníčka hudby a opery. Už celé roky pravidelne spieva pro svojich hostí. Spieva hrozne falošne, ale nikto jej nikdy nepovedal pravdu. Všetko sa skomplikuje, keď sa rozhodne zaspievať pred skutočným publikom, v parížskej Opere. Príbeh je voľne inšpirovaný skutočným príbehom Američanky Florence Foster Jenkins.

Xavier Giannoli (1972)

Po štúdiu na filozofickej fakulte pracoval nejakú dobu ako novinár, neskôr ako asistent réžie. V roku 1993 natočil svoj prvý krátkometrážny film Odsúdený s Philippom Léotardom a Christine Boisson, adaptáciu novely Jean-Paula Duboisa. Nasledovali ďalšie krátke filmy: Veľmi sa mi páči, čo robíte (1995) s Mathilde Seigner, Rozhovor na vrchole (1995) s Françoisom Cluzetom, a predovšetkým Interview (1998), ktoré získalo Zlatú palmu v Cannes za najlepší krátkometrážny film a aj jedného Cézara. V roku 2003 vytvoril Giannoli svoj prvý celovečerný film Žiadostivé telá, drámu s Laurou Smet a Nicolasom Duvauchellom. O dva roky neskôr nasledoval druhý celovečerný film Jediná noc a v roku 2009 Giannoli pokračuje romantickým filmom Pieseň pre teba s Gérardom Depardieuom v úlohe starnúcej speváckej hviezdy. Film bol vybraný do súťaže Festivalu v Cannes, tak ako nasledujúci film Na počiatku (2009). V roku 2012 natočil Giannoli komédiu Superstar, ktorá bola nominovaná na Zlatého leva v Benátkach. Do hlavnej súťažnej sekcie tohto prestížneho festivalu bol vybraný aj film Marguerite.

 


aktualizované: 16.04.2016


Audiovizuálny fondDigitalizáciu Kina Lumière finančne podporil Audiovizuálny fond, kinosály K1 a K2 v rámci komplexného projektu realizovaného vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky.