KINO LUMIERE, Špitálska 4, 811 08 Bratislava
Barani

Hrútar ▪ dráma ▪ 2015 ▪ Island ▪ 93´ ▪ OV (island.) + ST (cz) ▪ MP 12


Réžia: Grímur Hákonarson
Scenár: Grímur Hákonarson
Kamera: Sturla Brandth Grovlen
Hrajú: Sigurður Sigurjónsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Bøving a ďalší.
Distribútor/práva: ASFK
Premiéra SR: 24.03.2016
Cyklus: filmy

portál navstevnik.sk PREMIETACIE ČASY A REZERVÁCIE 


Kiddi pije a rád strieľa. Gummi nepije ani nestrieľa. Sú to bratia, ktorí spolu neprehovorili už 40 rokov ani slovo a jediné, čo majú spoločné, je láska k ovciam. Jedného dňa Gummi získa podozrenie, že Kiddiho výstavný baran je nakazený smrteľnou chorobou - klusavkou. Nad rodinným plemenom oviec, životnou pýchou oboch bratov, sa začnú sťahovať mračná. Film citlivo zobrazuje bratské puto, ktoré aj po desaťročiach vzájomných nezhôd zostáva silné. Nechýba mu nič, čo majú fanúšikovia islandských filmov radi: surové prostredie, irónia a absurdný humor, umelecký včlenený do žánru drámy. Snímka absolventa FAMU Grímura Hákonarsona si z Cannes odniesol hlavnú cenu sekcie Un Certain Regard.

Grímur Hákonarson (1977)

Islandský režisér absolvoval FAMU - Filmovú akadémiu filmových umení v Prahe v roku 2004. Prvý raz získal medzinárodnú pozornosť svojím absolventským filmom Slávek the Shit. Bol vybraný do sekcie Cinéfondation na filmovom festivale v Cannes v roku 2005 a vyhral 12 cien, okrem iného „Strieborného Huga“ na Medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu. Jeho ďalší krátky film, Wrestling, ktorý sa prvý raz premietal na filmovom festivale v Locarne v roku 2007, patrí medzi najúspešnejšie islandské krátke filmy. Získal 25 festivalových ocenení z celého sveta.

 


aktualizované: 24.03.2016


Audiovizuálny fondDigitalizáciu Kina Lumière finančne podporil Audiovizuálny fond, kinosály K1 a K2 v rámci komplexného projektu realizovaného vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky.