KINO LUMIERE, Špitálska 4, 811 08 Bratislava
Assassin

Nie yin niang ▪ historická dráma ▪ 2015 ▪ Čína/Hongkong/Taiwan ▪ 105´ ▪ OV (čín.) + ST (sk) ▪ MP 15


Réžia: Hsiao-hsien Hou
Scenár: Chu Tien-wen, Chou Siao-sien, Hsieh Hai-Meng, Zhong Acheng
Kamera: Mark Lee Ping Bin
Hrajú: Shu Qi, Chang Chen, Zhou Yun, Satoši Cumabuki, Ethan Ruan
Distribútor/práva: Film Europe
Premiéra SR: 10.12.2015
Cyklus: filmy

portál navstevnik.sk PREMIETACIE ČASY A REZERVÁCIE 

11.01.2016 18:00


Epická vizuálna báseň jedného z najväčších žijúcich filmárov. Film s prvkami bojového umenia, aký tu ešte nebol. Filmová báseň jedného z najväčších filmárov súčasnosti zasadená do Číny 9. storočia je vizuálne omračujúcim rozprávaním s prvkami žánru wuxia (čínskeho ekvivalentu stredovekého rytierskeho eposu s prvkami fantasy). Jeho hrdinkou je profesionálna vrahyňa Nie Yinniang, ktorá po tom, čo zlyhá vo svojej úlohe, dostáva od svojej panej rozkaz vrátiť sa do svojho rodného kraja a zabiť muža, ktorému bola kedysi prisľúbená ―svojho bratranca, ktorý dnes velí najväčšej vojenskej oblasti v severnej Číne.

O režisérovi:

Jeden z najvýznamnejších predstaviteľov tzv. tchajwanskej novej vlny ― geniálny režisér Chou Siao-sien ― spolu so svojim kolegom Tsai Ming-liangem v posledných troch dekádach znovuobjavil a redefinoval význam dlhého záberu. Majster minimalistických drám získal svetové renomé predovšetkým vďaka filmom Čas žiť a čas zomrieť (1985), Mesto smútku (1989) a Majster bábkar, ktorý v roku 1993 získal Cenu poroty na festivale v Cannes.

Vo svojom tzv. treťom období sa Chou Siao-sien striedavo venuje témam aktuálnym aj historickým; k dokonalosti brúsi svoje obľúbené formálne postupy (svedomito komponované dlhé zábery s premyslenou mizanscénou, dlhé kamerové jazdy sprevádzané hudbou, výrazná farebná štylizácia) a zároveň sa púšťa do experimentov. Medzi základné diela tejto etapy Chouovej tvorby patrí v Cannes rovnako ocenené Millennium Mambo (2001) a „ozuovský“ Let červeného balónika (2007). K jednému z absolútnych tvorivých vrcholov dospel tchajwanský vizionár a odporca kompromisov tento rok historickou snímkou Assassin, na ktorej pracoval s prestávkami sedem rokov. Film, kombinujúci čiernobiely obraz a omamnú sýtu farebnosť , v ktorom hlavnú úlohu stvárnila režisérova múza Shu Qi, si právom odniesol z Cannes 2015 prestížnu Cenu za réžiu.

Ocenenia:

Cena za réžiu, Cannes 2015 Nominácia na Zlatú palmu, Cannes 2015

 Napísali o filme:

„Toto nie je film, na ktorý sa dá len tak pozerať. Tento film človeka ohúri.“ (Jessica Kiang, Indiewire)

„Priekopnícka snímka obdivuhodných ambícií a formálnej istoty.“ (Geoff Andrew, Sight & Sound)

„Jeden z najkrajších filmov, aký ste kedy videli.“ (Robbie Collin, The Telegraph)


aktualizované: 30.12.2015


Audiovizuálny fondDigitalizáciu Kina Lumière finančne podporil Audiovizuálny fond, kinosály K1 a K2 v rámci komplexného projektu realizovaného vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky.