Mediadesk

Home

archív Správy

NAJČASTEJŠIE KLADENÉ OTÁZKY

Video na objednávku (Video on Demand, VoD) a digitálna kinodistribúcia (DCD)

  • Musia žiadosti obsahovať VoD aj digitálnu kinodistribúciu, alebo si žiadateľ má vybrať jednu z týchto dvoch možností?
    Jeden žiadateľ sa môže uchádzať aj o poskytnutie oboch služieb, musí to však urobiť formou samostatných žiadostí (pozri formulár žiadosti Časť A, kde sa vyžaduje špecifikácia). Je tomu tak z dôvodu rôznorodosti charakteru služieb.
  • Sú spoločnosti založené za účelom realizácie predloženého projektu oprávnené?
    Áno.
  • Ako takáto organizácia splní všetky požiadavky uvedené v bode 7.2 Finančná kapacita?
    Novozaložený subjekt nemôže splniť požiadavky auditu. Aby splnil kritérium Finančnej kapacity, bude musieť preukázať schopnosť investovať sumy uvedené v žiadosti. Ak to nebude možné, bude stačiť banková garancia na pokrytie rizika predfinancovania.
  • Môže koordinátor byť jediným žiadateľom?
    Áno.
  • Môžu sa vysielacie spoločnosti / telcos-y zúčastniť projektov?
    Môžu sa zúčastniť predloženého projektu, nesmú ho však riadiť a nemôžu byť ani spolupríjemcami.
  • Existuje špecifikácia pre systém poskytovania obsahu?
    Nie. Musíme však poznamenať, že problematike zabezpečenia a pirátstva sa musí venovať náležitá pozornosť v rámci technickej špecifikácie systému poskytovania.
  • Je projekt primárne poskytujúci digitálny obsah, ktorý sa má distribuovať/premietať na platformách tretej strany oprávnený?
    Nie. Výzva na predkladanie žiadostí EACEA/09/2013 je určená pre služby/platformy prevádzkované žiadateľom/žiadajúcou skupinou.
  • Ktoré krajiny Komisia považuje za krajiny s nízkou výrobnou kapacitou?
    Všetky krajiny zúčastňujúce sa Programu MEDIA 2007 s výnimkou Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Talianska a Španielska.
  • Ktoré jazyky sú oprávnené vzhľadom na európsky rozmer?
    Výzva na predkladanie žiadosti EACEA/09/2013 za oprávnené jazyky považuje 23 úradných jazykov Európskej únie, nórčinu, islandčinu a chorvátsky jazyk.
  • Ako sa definuje pôvod filmu?
    Bodový systém určovania pôvodu filmu je jasne stanovený v časti 5.5.2. Smernice. Žiadatelia sa musia riadiť týmto pokynom. V 95% prípadov je „národnosť“ filmu jednoznačná. Predtým kvalifikované filmy nájdete on-line na stránke eacea.ec.europa.eu/media/films.
    Ak už film splnil kritérium „významnej účasti“ zadefinované v časti 5.5.2., jeho „národnosť“ sa stanovuje podľa územia, ktoré získa najvyšší počet európskych bodov.
    Upozorňujeme žiadateľov, že predloženie dokumentácie dokazujúcej pôvod filmu (ani samostatnej licencie o akvizícii) sa nevyžaduje. Musia si však byť vedomí toho, že všetky prehlásenia budú overené a že sa vyhradzuje právo vyžiadať si v prípade pochybností ďalšie informácie a/alebo dokumenty.
  • Existuje nejaké obmedzenie v súvislosti s vekom katalógu, t.j. kedy boli filmy/programy pôvodne vyrobené alebo distribuované?
    Nie, neexistuje žiadne obmedzenie ohľadne dátumu výroby a/alebo distribúcie programov. Musíme však poznamenať, že táto Výzva na predkladanie žiadostí a výberový proces majú charakter súťaže.
  • Je stanovený minimálny počet hodín/programov vyžadovaných pre katalóg?
    Nie je. Musíme však poznamenať, že táto Výzva na predkladanie žiadostí a výberový proces majú charakter súťaže.
  • Je projekt s katalógom obsahujúcim menej ako 50% európskych hraných filmov oprávnený?
    Áno.
  • Ak áno, akú má šancu?
    Percento uvedené v časti 8 Smernice nie je kritériom, ale príkladom/vzorom ideálneho katalógu. Žiadatelia si môžu zadefinovať svoje služby podľa vlastného uváženia. Predložené žiadosti si však, samozrejme, vzájomne konkurujú.
  • Ako sa definuje hraný film?
    V kontexte Výzvy na predkladanie žiadostí EACEA/09/2013 sa pod hraným filmom rozumie celovečerný film.
  • Môžu sa do predloženého katalógu zaradiť neeurópske filmy/programy?
    Áno. Ak však program nie je kvalifikovaný ako európsky v zmysle kvalifikačného systému uvedeného v časti 5.5.2 Smernice k Výzve EACEA/09/2013, všetky špecifické náklady súvisiace s týmto programom budú neoprávnené (napr. digitalizácia, zabezpečenie, titulkovanie…)
  • Kedy sa bude posudzovať obsah katalógu?
    Obsah sa bude posudzovať počas hodnotiaceho procesu na základe titulov, ktoré sa majú uviesť on-line a/alebo ktoré sú už k dispozícii.
  • Kedy musia jestvujúce projekty spĺňať kritérium 40% maxima z jedného územia?
    Všetky žiadosti sa budú počas hodnotiaceho procesu posudzovať z hľadiska tohto kritéria (oprávnenosti). Splnenie 40% maxima národného obsahu sa musí dosiahnuť do konca zmluvného obdobia, t.j. najneskôr do 31/12/2014.
    Žiadateľov upozorňujeme, že toto kritérium nie je premetom dohody a nemožno ho meniť. Ak úspešný projekt nedodrží určený termín, zmluva bude anulovaná a všetky predtým vyplatené prostriedky sa budú musieť vrátiť.
  • Je získanie práv oprávneným nákladom?
    Nie. Čo sa týka práv, za oprávnený náklad sa považuje iba Manažment digitálnych práv (DRM).
  • Existuje maximálna/minimálna suma príspevku MEDIA (okrem pravidla 50%)?
    Nie.
  • Môže zvyšných 50% pre financovanie projektu pochádzať z iných (napr. regionálnych) zdrojov?
    Áno.
  • Sú náklady na prieskum oprávnené?
    VoD a DCD sa dnes považujú za „existujúce“ technológie a preto sa normálne (okrem prípadov významnej inovácie) nebudú považovať za oprávnené ako pilotné projekty. Podobne, pri dostupných extenzívnych technologických zdrojoch a nástrojoch, sa nebude považovať za vhodné venovať významnú sumu obmedzených zdrojov určených pre túto Výzvu na výskumné aktivity. Z tohto dôvodu je odpoveď záporná.
    Úmerné náklady na technologický rozvoj a adaptáciu existujúcich technológií pre účely projektu budú oprávnené.
  • Ako je to s reklamou?
    Je reklama vylúčená spomedzi služieb?
    Nie.
  • Môžeme reklamu zaradiť medzi služby?
    Áno.
    Reklama za účelom propagácie služby je oprávnená v súlade s podmienkami uvedenými v časti 9.4.1. Reklama na tovary a služby tretej strany za účelom vytvárania príjmu pre služby je povolená.
    Takéto reklamy sa však nemôžu považovať za oprávnený obsah pri kalkulácii oprávnených nákladov pre podpory Spoločenstva. Podobne ani programy, ktoré tvorí reklama alebo propagačný materiál, nebudú kvalifikované ako oprávnený obsah.
  • Ako je to s konkurzmi pre subdodávateľov, ak bol subdodávateľ už vybraný?
    Smernica povoľuje, aby sa o podporu uchádzali existujúce organizácie/projekty. Najmä v takýchto prípadoch už môžu existovať subdodávatelia. V takýchto prípadoch platia všeobecné zásady pre oprávnené náklady vymedzené v Smernici, napr. to, že náklady musia byť:

"- nevyhnutné pre realizáciu podujatia/projektu a priamo súvisiace s ním, uvedené v predbežnom rozpočte priloženom k zmluve, racionálne a v súlade so zásadami dobrého finančného manažmentu a nákladovo efektívne;
- vzniknuté počas obdobia oprávnenosti nákladov ako je zadefinované v zmluve;
- skutočne vzniknuté žiadateľovi (koordinátorovi alebo spolupríjemcom), zaúčtované v účtovníctve príjemcu v súlade s platnými účtovnými predpismi a priznané v súlade so zákonmi upravujúcimi finančné a sociálne záležitosti v príslušnej krajine;
- identifikovateľné a overiteľné na základe podkladovej dokumentácie.

  • Majú byť neoprávnené náklady uvedené v rozpočte, alebo sa z neho majú vyňať? Aký podrobný má byť rozpočet?
    Žiadatelia musia zreteľne rozlíšiť skutočný rozpočet projektu a oprávnený rozpočet, ktorý môže byť východiskom prípadnej zmluvy pre úspešnú žiadosť.
    Podnikateľský plán (t.j. trojročný rozpočet) musí obsahovať všetky náklady aj príjmy (je to nevyhnutné pre celkové posúdenie projektu, ktoré sa má realizovať).
    Podrobný rozpočet však musí obsahovať iba oprávnené náklady.
    V prípade vysokých neoprávnených nákladov/príjmov budú žiadatelia musieť predložiť ďalší súhrnný rozpočet za zmluvné obdobie obsahujúci všetky náklady aj príjmy za účelom uľahčenia posúdenia celkového projektu.
    Žiadateľom zároveň pripomíname, že táto zásada platí aj pre príjmovú stranu rozpočtu (t.j. príjem z neoprávneného obsahu sa uvádza iba v súhrnných rozpočtoch).
  • Môžem alebo musím vo svojom trojročnom rozpočte/podnikateľskom pláne uvádzať priebežnú sumu zdrojov Spoločenstva po Roku 1? Musia to byť tri roky, alebo to môže byť aj dlhšie obdobie?
    Žiadatelia musia dôsledne dodržiavať kritériá pre udelenie grantu zahŕňajúce efektívnosť nákladov, divácku obec a kritériá vplyvu v konkurenčnom prostredí. Preto by sa daný plán nemal z hľadiska svojej samotnej existencie príliš alebo neobmedzene spoliehať na zdroje Spoločenstva.
    Predložený podnikateľský plán môže byť aj na obdobie dlhšie ako 3 roky za predpokladu, že je primeraný charakteru a cieľom projektu.
  • Vyskytlo sa viacero konkrétnych otázok týkajúcich sa toho, aké náklady sa považujú za oprávnené pri kalkulácii potenciálneho grantu Spoločenstva.
    Vo všeobecnosti žiadateľov opäť upozorňujeme na všeobecné zásady stanovené v Smernici.

Napríklad ak VOD projekt prechádza cez operátora alebo platformu tretej strany, ktorá si odpočíta určité percento z príjmu za poskytované služby, potom žiadateľ v skutočnosti dostáva a účtuje si iba čistý príjem. V takýchto prípadoch sa v rozpočte uvádza iba čistý príjem a percento odpočítané treťou stranou sa nemôže považovať za oprávnený náklad.

  • Považujú sa nasledovné poplatky za oprávnené náklady?
    - poplatky do SACD (alebo ekvivalent t.j. Droit d'auteurs – autorské práva, splatné úradom v zmysle platnej národnej legislatívy)
    Tieto poplatky sa pre účely tejto Výzvy nepovažujú za licenčné poplatky (tantiémy) ako také. Ak sa splácajú ako fixná suma/percento z príjmu, ak príjem v skutočnosti dostáva žiadateľ a ak sú dodržané účtovné predpisy a podmienky pre podkladovú dokumentáciu, môžu sa považovať za oprávnené výdavky.
    - fakturačné poplatky (spoločnostiam s úverovými kartami)
    Áno, ak spĺňajú základné kritériá pre oprávnené náklady stanovené v Smernici (vzniknuté žiadateľovi a zaúčtované v jeho účtovníctve a pod.)
    - poplatky pre ISP za IPTV distribúciu alebo za broadband
    Nie, môže sa započítať iba čistý príjem po odpočítaní poplatku za ISP.
    - licenčné poplatky/tantiémy
    Nie, môže sa započítať iba čistý príjem.
    - minimálne garancie
    Nie.
    - Ako je to s rozdelením výnosov či zisku?
    Obchodné dohovory o poskytovaní obsahu môžu mať rôzne podoby a formy a sú predmetom dohody medzi stranami s tým, že štruktúra a povaha týchto dohôd nemôže mať za následok umelé zvýšenie deklarovaných oprávnených nákladov (podobne ako pri minimálnych garanciách alebo tantiémach). V takýchto prípadoch sa môžu započítať iba percentá alebo podiely čistého príjmu vzniknuté žiadateľom a ich priame oprávnené náklady.
    - Poplatky národným inštitúciám a dane (napr. TSA pre CNC)
    Štandardné dane z príjmu a odvody do sociálnej poisťovne a pod. sú oprávnené. Pre účely Výzvy EACEA/09/2013 sa však špecifické národné poplatky stanovené za konkrétnu činnosť, ktorá má byť predmetom podpory, nemôžu považovať za oprávnené náklady pri kalkulácii podpory Spoločenstva. Z tohto dôvodu je odpoveď záporná.
  • Koho považuje Komisia za partnera v prípade zmluvy s Agentúrou?
    Presná štruktúra a členstvo akéhokoľvek konzorcia/aliancie/podnikania zúčastňujúceho sa Výzvy nie je špecifikovaná. Ak finančnú podporu alebo filmy atď., poskytuje tretia strana, bude sa to musieť preukázať a dokázať, nemusí však byť „partnerom“. Ak však tretia strana vytvára náklady zahrnuté do rozpočtu projektu, pre ktorý sa žiada príspevok Spoločenstva, v takom prípade musí byť „partnerom“ zmluvy s Agentúrou.
  • Aký je rozdiel medzi spolupríjemcom a subdodávateľom?
    Spolupríjemca je účastníkom projektu, ktorý pre koordinátora podpíše mandát tvoriaci súčasť formulára žiadosti, čim koordinátorovi umožňuje podpísať zmluvu v jeho mene. Oprávnené náklady vzniknuté spolupríjemcom sa môžu zohľadniť pri kalkulácii udeleného alebo vyplateného grantu.
    (Účastníci projektu nemusia byť spolupríjemcami, napr. v prípade ak partner poskytuje prístup k obsahu alebo finančnej podpore.)
    Subdodávatelia nezohrávajú žiadnu rolu v manažmente projektu, len jednoducho poskytujú služby žiadateľovi a nie sú ani spolupríjemcami.
  • Kedy sa musí poskytnúť banková garancia?
    Po podpísaní Zmluvy o udelení grantu medzi Agentúrou a koordinátorom.
  • Existuje nejaký špecifický model bankovej záruky, ktorý sa musí dodržať?
    Áno. Tento model tvorí prílohu Zmluvy o poskytnutí grantu.

 

  • Koľko žiadostí má Komisia v úmysle podporiť?
    Komisia mieni podporiť okolo 20 žiadostí. Závisí to však od počtu a kvality obdržaných žiadostí a tento počet sa môže zvýšiť aj znížiť podľa okolností. Komisia si vyhradzuje právo nerozdeliť celú sumu 6 M €.
  • Aké sú budúce perspektívy? Zvažuje Komisia nové žiadosti na rok 2013?
    Je ťažké vopred avizovať akékoľvek podrobnosti v súvislosti s budúcimi aktivitami. Rýchly vývoj digitálnych systémov si však bude vyžadovať, aby schéma zostala otvorená a flexibilná aj v blízkej budúcnosti.

Oficiálny kurz EÚ Kalendár uzávierok Linky