Mediadesk

Home

archív Správy

NAJČASTEJŠIE KLADENÉ OTÁZKY

Vývoj všeobecne

  • Som scenárista, môžem žiadať o podporu na vývoj projektov?
    Jednotlivci nemôžu žiadať o podporu na vývoj projektov. Žiadosť o podporu musí byť podaná nezávislou produkčnou spoločnosťou, ktorá musí byť registrovaná v jednom z členských štátov programu MEDIA alebo v niektorej z kandidátskych krajín a musí byť väčšinovo vlastnená občanmi spomínaných krajín.
  • Chcem nakrútiť krátky film, môžem žiadať o podporu na vývoj projektov?
    Nie. V rámci programu MEDIA neexistuje žiadny podporný program na krátke filmy. Hrané projekty musia mať minimálne 50 minút, tvorivé dokumenty a animované projekty minimálne 25 minút.
  • Na vývoj akého množstva projektov môžem žiadať podporu?
    O podporu možno žiadať na jednotlivé projektyalebo na balíky projektov. V rámci balíkov projektov to môže byť tri a viac projektov, nie však na dva projekty.
  • Čo je to dokumentovaný záznam – track record?
    Pre tých, čo o podporu žiadajú po prvýkrát, je minimálnou podmienkou, aby spoločnosť už mala za sebou zrealizovaný projekt. Tiež je podmienkou, že tento projekt musel byť komerčne distribuovaný minimálne na národnej úrovni pred uchádzaním sa o podporu na vývoj projektov. Spoločnosti, ktoré sa v minulosti uchádzali o podporu z programu MEDIA, a tie, ktoré sa uchádzajú o podporu balíka projektov, musia dokázať distribúciu projektu/projektov na medzinárodnej úrovni – a to práve prostredníctvom dokumentovaného záznamu.
  • Založili sme novú produkčnú spoločnosť a pracujeme na prvom hranom projekte. Môžeme sa uchádzať o podporu na vývoj projektov?
    Ak spoločnosť nemôže predložiť dokumentovaný záznam svojich predošlých projektov, do úvahy sa berie dokumentovaný záznam jednotlivcov (vedúceho vývoja projektu alebo producenta), ktorí sú v spoločnosti zamestnaní. Každopádne musia byť tieto osoby priamo zaangažované do vývoja projektu, na ktorý sa žiada podpora.
  • Ako sa pre účely vývoja projektov definuje komerčná distribúcia mimo krajiny pôvodu?
    Distribúciou mimo krajiny pôvodu rozumieme všetky metódy verejného komerčného šírenia diela: uvedenie v kinách, televízne vysielanie, video-, dvd distribúcia, taktiež repríza televízneho vysielania či obnovená premiéra, ale i digitálna distribúcia (VoD a pod.) On-line distribúcia (platí len pre multimediálne projekty) bude považovaná za medzinárodnú, ak je program v minimálne dvoch jazykoch krajín, ktoré sú členom programu MEDIA. Premietania vo filmových múzeách, kultúrnych ustanovizniach a ostatných porovnateľných štruktúrach nebudú za takúto distribúciu považované. V prípade, že referenčným dielom je produkcia dvoch krátkych animovaných filmov, ich uvedenie na festivaloch bude za takúto distribúciu považované.
  • Na čo sa MEDIA zameriava pri posudzovaní žiadosti?
    Projekty by mali mať európsky rozmer. To neznamená, že program MEDIA sa snaží vytvoriť akési „eurozmesi“. Skôr ide o to, aby bol projekt zaujímavý pre obecenstvo, potenciálnych kupcov a investorov mimo vášho domáceho teritória. Príkladmi filmov, ktoré boli „vyvinuté“ s pomocou programu MEDIA, sú napríklad tituly Tanečnica v tme a Dogville režiséra Larsa von Triera, či Hovor s ňou režiséra Pedra Almodóvara.
  • Kedy sa dozviem, či bola moja žiadosť posúdená pozitívne?
    Posudzovanie žiadostí trvá tri až šesť mesiacov. Žiadosti, ktoré prídu do Bruselu krátko pred termínom uzávierky, sú väčšinou posudzované dlhšie, keďže v tomto období je potrebné spracovať a posúdiť omnoho väčšie množstvo žiadostí.
  • Musím programu MEDIA vrátiť späť peniaze, ktoré som z neho získal?
    Ak je vaša žiadosť posúdená pozitívne, bude s vašou spoločnosťou uzatvorená zmluva a finančné prostriedky, ktoré získate, budú vo forme grantu. Pokiaľ zmluvu nedodržíte, budete musieť finančné prostriedky vrátiť.

V prípade akýchkoľvek otázok k podpore z programu MEDIA nás prosím kontaktuje na adrese info@mediadesk.sk.

Oficiálny kurz EÚ Kalendár uzávierok Linky