Malá ríša
Little Kingdom

» ©2019
SK | far. > col. | 108 min. | romantická dráma > romantic drama

Malá ríša

Slovakia, 1944. Young Eva works in a factory owned by the rich and arrogant Bar. Her plan is to keep her head down and survive until her husband Jack returns from the war. One day, Jack appears in the village, having deserted his unit, hoping he can get back to his and Eva’s old life. But things have changed. By a wry twist of fate, a woman from Jack’s past, the mysterious Cat also appears in the village. She knows his secrets and is prepared to do anything to survive. But that’s not the end of Jack and Eva’s problems; hovering above everything, manipulating everyone in the village, are the manipulative politician Hanáček and Németh, a member of the secret police. The romantic period drama is inspired by the performance of Debris Company’s Epic. The film enacts a timeless wartime story where the main characters – played by an up-and-coming international cast – find themselves entangled in life or death situations. The film follows two contrasting couples, two very different versions of ‘love’: Eva with Jack, and Bar with Cat. They’re all searching for happiness but each in their own way.
>>
Mladá Eva pracuje v továrni arogantného zbohatlíka Bara, aby sa uživila, kým sa jej manžel vráti z vojny. Ten jedného dňa dezertuje a vracia sa domov s nádejou, že všetko bude tak ako predtým. Do dediny však nečakane prichádza aj záhadná Cat, ktorá pozná jeho minulosť a pre vlastné prežitie je schopná urobiť skutočne všetko. Do osudov štvorice protagonistov zasahuje štát prostredníctvom manipulatívneho politika Hanáčka a tajného policajta Németha. Romantická dobová dráma s medzinárodným hereckým obsadením bola inšpirovaná predstavením z tvorivej dielne Debris Company Epic. Rozpráva nadčasový príbeh z obdobia vojny, v ktorom sa jeho postavy dostanú do hraničných životných situácií. Hlavná dejová línia sleduje dva „protikladné“ páry – Evu s Jackom a Bara s Cat, ktorí hľadajú šťastie každý po svojom.


Director > Réžia Peter Magát
Story > Námet Ewen Glass, Lucia Ditte, Michaela Sabo
Screenplay > Scenár Ewen Glass
DOP > Kamera Juraj Chlpík
Editor > Strih Anton Fabian
Music > Hudba Valgeir Sigurðsson
Set Design > Architekt Juraj Fábry
Costumes > Kostýmy Táňa Figurová
Sound > Zvuk Ivan Horák, Richard Müller, Blažej Vidlička
Animation > Animácia -
Cast > Hrajú Alicia Agneson, Lachlan Nieboer, Klara Mucci, Brian Caspe, Abigail Rice, Mark Fleischmann, Ján Jackuliak, Lucia Vráblicová, Lucia Hurajová, Katarína Šafaříková, Juraj Hrčka, Kristína Kanátová, Atila Végh, Marián Labuda ml./Jr., David Hartl, Ondrej Kaprálik, Gregor Hološka, Mark Parsons, Amy Laughton
Filmography >

Peter Magát (1980)

2019: Malá ríša

Production > Produkcia FilmFrame (SK)
Co-production > Koprodukcia Loki Film Productions (IS), BLUE FACES (SK)
Producers > Producenti Zuzana Chadimová (SK), Braňo Chlpík (SK), Saemundur Nordfjord (IS)  
o o
Budget > Rozpočet 900 000 €
Support > Podpora Audiovizuálny fond
Co-production Forums >
Koprodukčné trhy a fóra
FEST Training Ground, 2016, Portugal
o o
Principal Photography >
Termín nakrúcania
2018 - 2019
Release >
Distribučná premiéra
SK: 11/2019, ITAFILM
o o
Web -
Previous Title >
Predchádzajúci názov
EPIC

 

Contact: Festivals: Sales:
FilmFrame
Černyševského 10, SK-851 01 Bratislava
+421 905 791 282
zuzana.chadimova@filmframe.sk
www.filmframe.sk

FilmFrame / Zuzana Chadimová, Braňo Chlpík
+421 905 791 282, +421 905 236 686
zuzana.chadimova@filmframe.sk
brano.chlpik@filmframe.sk
Fizz-e-Motion 
distribution@fizz-e-motion.com
www.fizz-e-motion.com

updated: 20.06.2021