English                                                        Štvrtok 30.05.2024, 09:02
BERLINALE
Medzinárodný filmový festival Berlín

Slovenská kinematografia na 73. Berlinale

16. – 26. 2. 2023  Berlín  | Nemecko


 

 

What's Slovak in Berlin?
(noviny)

 Databáza nových a pripravovaných slovenských filmov

Tlačová správa SFÚ (9. 2. 2023)  

  Mimi získala Hlavnú cenu medzinárodnej poroty Generation Kplus
Zo 73. ročníka festivalu Berlinale si ocenenie odniesol slovenský dobrodružný film pre deti Mimi, ktorý vznikol v réžii a produkcii Miry Fornay.
  Mimi v sekcii Generation Kplus
Nový film Miry Fornay Mimi (2023) sa vo svetovej premiére predstaví v rámci súťažnej sekcie Generation Kplus.
  Rozhovor s Mirou Fornay
Rozhovor s režisérkou, scenáristkou a producentkou filmu Mimi, Mirou Fornay.
  Umelohmotné nebo v sekcii Encounters
Dlhometrážny animovaný film režisérskej dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó Umelohmotné nebo (2023) sa vo svetovej premiére predstaví v rámci súťažnej sekcie Encounters.
  Rozhovor s Jurajom Krasnohorským
Rozhovor s producentom filmu Umelohmotné nebo, Jurajom Krasnohorským.
  Poznámky z Eremocénu v sekcii Forum
Film Poznámky z Eremocénu (2023) režisérky Viery Čákanyovej sa vo svetovej premiére predstaví v rámci sekcie Forum.
  Slovenské filmy pre deti nominované na cenu ECFA
Európska asociácia filmov pre deti (ECFA) ocení počas Berlinale najlepšie filmy za rok 2022 v troch kategóriách. Nominované sú aj dva slovenské koprodukčné filmy – letná komédia Ako som sa naučila lietať v kategórii Hraných filmov a poetický animovaný film Zuza v záhradách v kategórii Krátkych filmov. O víťazoch rozhodnú členovia asociácie a ceny udelia 18. februára 2023 počas Berlinale.
  Emerging Producers 2023: Tereza Tokárová
Jediný program svojho druhu v Európe, ktorý sa sústreďuje na producentov dokumentárnych filmov – to je program Emerging Producers. Vlajková loď industry časti Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava ponúka svojim účastníkom najskôr októbrový workshop v Jihlave a po ňom februárový workshop v Berlíne. Zúčastní sa ho aj slovenská producentka Tereza Tokárová.
  Trhové projekcie EFM 2023
V rámci filmového trhu European Film Market sa tento rok predstaví Il Boemo (r. Petr Václav), Odchádzania (r. Mira Erdevički), Slúžka (r. Mariana Čengel Solčanská), Svetlonoc (r. Tereza Nvotová) a Umelohmotné nebo (r. Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó).
   


ZÁSTUPCOVIA SLOVENSKÉHO FILMOVÉHO ÚSTAVU V BERLÍNE:
Rastislav Steranka | rastislav.steranka@sfu.sk | 16. – 22. 2.
Veronika Krejčová | veronika.krejcova@sfu.sk | 16. – 22. 2.  
Lea Pagáčová | lea.pagacova@sfu.sk | 16. – 22. 2.  


STÁNOK CENTRAL EUROPEAN CINEMA č. 112
V roku 2023 bude mať Slovenská republika už po osemnásty raz svoje zastúpenie v prezentačnom stánku Central European Cinema na Európskom filmovom trhu (EFM) Berlín 2023, ktorý je súčasťou Berlinale. Už trinásty rok navštevujeme trh v spolupráci troch krajín: Slovenska, Českej republiky a Slovinska. Prezentáciu slovenskej kinematografie a audiovízie zabezpečuje Slovenský filmový ústav.

V stánku sa budú prezentovať slovenské a koprodukčné filmy, k dispozícii budú presskity, prezentačné katalógy k slovenskej kinematografii, i ďalšie materiály. Stánok poskytne priestor aj pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov.

K slovenskej účasti na podujatí SFÚ vydáva informačný bulletin What´s Slovak in Berlin 2023? (v angličtine), v ktorom bližšie predstaví aktuálne zastúpenie slovenských filmov a profesionálov v Berlíne.

Organizátormi prezentácie slovenskej kinematografie na European Film Market (EFM) v Berlíne sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, organizačná zložka Audiovizuálneho fondu (AVF) Slovenská filmová agentúra (SFA), partnerom je  Slovenský inštitút v Berlíne.

Viac informácií o filmovom trhu: EFM Berlín.


publikované: 08.02.2023
aktualizované: 09.02.2023