English                                                        Streda 22.05.2024, 19:18

Slovenský filmový ústav v Clermont-Ferrand!

Slovenský filmový ústav v Clermont-Ferrand!

Slovenská krátkometrážna tvorba sa predstaví na Medzinárodnom filmovom festivale krátkych filmov v Clermont-Ferrand (1. - 9. 2. 2019), na jednom z najvýznamnejších a najväčších filmových festivalov zameraných na krátkometrážnu tvorbu.

Vďaka spolupráci s Českým filmovým centrom a Slovinským filmovým centrom sa Slovenský filmový ústav po prvý raz v histórii zúčastní aj filmového trhu v Clermont-Ferrand (4. – 7. 2. 2019), kde filmovým profesionálom z celého sveta pod hlavičkou Central European Cinema predstaví slovenskú krátkometrážnu tvorbu.

Euro Connection pre krátke filmy vo vývoji

Slovenský filmový ústav ako partner festivalu mal možnosť nominovať jeden slovenských projekt do európskeho koprodukčného fóra Euro Connection, kde mohli tvorcovia krátkych filmov prihlásiť svoje krátke filmy vo vývoji.

Z prihlásených projektov vybrala porota zostavená zo slovenských odborníkov a profesionálov venujúcich sa krátkometrážnej tvorbe animovaný dokument režisérky Joanny Kozuch Bolo raz jedno more...

Projekt produkčnej spoločnosti BFILM zaujal aj medzinárodnú porotu, ktorá ho vybrala do finálnej štrnástky. Producent Peter Badač a režisérka Joanna Kożuch tak predstavia Bolo raz jedno more... medzinárodnému filmovému publiku, pozostávajúceho najmä z potenciálnych koproducentov.

Film Bolo raz jedno more... zachytáva príbeh Aralského mora, štvrtého najväčšieho jazera na svete. Jeho tragédia sa začala s myšlienkou postaviť v jeho blízkosti bavlníkové plantáže. V očakávaní “bieleho zlata” sa vybudoval systém zavlažovacích kanálov. Rieky stratili silu, Aralské more začalo vysychať. Rybári stratili prácu, továrne naviazané na rybolov sa zavreli. Aj výskumná stanica na vývoj biologických zbraní, situovaná na jednom z ostrovov zmizla, pretože ostrovov už niet. Len púšť sa stále rozrastá a stáva sa väčšou a väčšou. A suché soľné kryštáliky sa ligotajú na pôvodnom dne mora.

Tešíme sa na vás v stánku Central European Cinema s číslom 21!

Newsletter slovenské krátke filmy

Katalóg Slovenské filmy 2018-2019

web:
www.clermont-filmfest.org/en

publikované: 04.02.2019
aktualizované: 04.02.2019