English                                                        Streda 22.05.2024, 19:41

Melbourne privíta slovenské filmy

16. septembra 2015 sa začína Česko-slovenský filmový festival v Austrálii, ktorý sa tento rok popri mestách Melbourne a Sydney rozšíril aj o Perth. Prvá festivalová séria sa koná v Melbourne (CASFFA). Melbournskému publiku sa tak sa už po tretíkrát predstaví kolekcia českých a slovenských filmov. Festival tento rok oslavuje "včerajšie zajtrajšky už dnes" s filmami vybranými na tému „projekcia“ - v jej rôznych podobách a významoch. Do programu sa dostali súčasné a archívne slovenské filmy, ako aj krátke filmy predstavujúce to najlepšie z roku 2014.  

Od 16. do 25. septembra sa môžu návštevníci festivalu tešiť na viacero slovenských titulov: divácky úspešný dokument o tragicky zosnulom hokejistovi Pavlovi Demitrovi 38 (r. Daniel Dangl, Lukáš Zednikovič), prvý hraný film oceňovaného dokumentaristu Jara Vojteka Deti či koprodukčný titul Fair Play (r. Andrea Sedláčková) zachytávajúci mladú ženu v boji s normalizačným systémom. 
Zo starších diel sa predstaví výnimočný dokumentárny film Dušana Hanáka Obrazy starého sveta, ktorý sugestívne portrétuje vnútorne slobodných starých ľudí z Liptova a Oravy, a vizuálne fascinujúci film Organ (r. Štefan Uher), zachytávajúci obdobie Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945.

Počas celého festivalu budú v Austrálskej mediatéke ACMI k dispozícii touchscreeny s krátkometrážnymi českými a slovenskými filmami. V kolekcii krátkych filmov sa predstaví kvalitný výber zo slovenskej krátkometrážnej tvorby: Fongopolis (r. Joanna Kożuch), Sila príťažlivosti (r. Eva Sekerešová), Zelená vlna (r. Martina Buchelová), Half bábka (r. Jasmine Elsen), Kuku (r. Henrich Žucha), Láska (r. Maja Brnušáková).

Česko-slovenský filmový festival v Melbourne organizuje združenie Czech and Slovak Film Festival of Australia Inc. (CaSFFA), v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ), a spoločnosťami ARINA a Iksima, s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (AVF). Partnermi podujatia sú VŠMU, Ministerstvo kultúry SR, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Austrálii a Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR).

Česko-slovenský filmový festival v Austrálii bude po prehliadke v Melbourne pokračovať v Sydney (21. - 25. 10. 2015) a v Perthe (19. - 22. 11. 2015).

Program slovenských filmov počas Festivalu českých a slovenských filmov v Melbourne:
15.9. - špeciálna projekcia - Obrazy starého sveta (r. Dušan Hanák) 
19.9. - 8:45pm - ACMI Cinema 1 – Fair Play (r. Andrea Sedláčková)
21.9. - 6:30pm - ACMI Cinema 1 – 38 (r. Daniel Dangl, Lukáš Zednikovič)
21.9. - 8:30pm - ACMI Cinema 1 – Deti (r. Jaro Vojtek)
22.9. - 8.45pm - ACMI Cinema 1 – Organ (r. Štefan Uher)
24.9. - 9:30pm - ACMI Cinema 1 – Obrazy starého sveta (r. Dušan Hanák)

http://casffa.com.au/
http://www.iksimafilms.com.au/

Súvisiace AIC články:
2014: Slovenské filmy putujú do Austrálie
2013: Česko - slovenský filmový festival štartuje v Melbourne

publikované: 07.09.2015
aktualizované: 24.09.2015