Na DVD vyjde slovenský film zo 60. rokov Šerif za mrežami Dimitrija Plichtutlačová správa SFÚ (8. 10. 2009) |
|
V piatok 9. októbra vyjde už tretí film druhej série DVD edície Slovenský film 60. rokov, ktorú pripravili Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Dramatický príbeh Šerif za mrežami z prostredia nápravno-výchovného ústavu mladistvých v roku 1965 nakrútil Dimitrij Plichta. DVD si bude možné zakúpiť od zajtra za 3,29 EUR ako súčasť denníka SME.
Film Šerif za mrežami rozpráva príbeh mladého Jakuba, ktorý sa z falošnej solidarity nechá odsúdiť za krádež namiesto „šerifa“ partie. Naivne dúfa, že ten jeho gesto ocení a nakradnuté veci ponechá v bezpečnom úkryte a neskôr ich spravodlivo rozdelí medzi ostatných členov partie. Toto presvedčenie mu dáva silu vydržať neznesiteľné pomery v ústave. Realita je však oveľa drsnejšia než naivné ideály a falošné vzťahy v partii. „Môj film rozbíja romantiku falošného kamarátstva, falošnej solidarity a príslušnosti k parte, ktorá je u mladých chlapcov začiatkom zla. Chce mladých upozorniť na to, že život sa nedá ošvindľovať,“ povedal o svojom filme v čase vzniku jeho režisér Dimitrij Plichta. Tému zločinu a zločinnosti mladých ľudí ako spoločenský problém spracoval už vo svojom hranom dlhometrážnom debute Kto si bez viny... z roku 1963, dôsledne ju rozvinul v spomínanej nasledujúcej snímke Šerif za mrežami a neskôr o štyri roky vo filme Láska neláskavá. Na scenári filmu Šerif za mrežami spolupracoval Dimitrij Plichta s Vladimírom Valentom, ktorý bol autorom scenára filmu Jána Kadára a Elmara Klosa Obžalovaný (1964). Plichta ako skúsený dokumentarista zvolil pri nakrúcaní vecný a objektívny pohľad, ktorý vyvoláva u divákov intenzívny pocit autentickosti zobrazovaného prostredia aj udalostí. Nemoralizuje, ani neanalyzuje príčiny morálnych pokleskov mladistvých. Popri profesionálnych hercoch obsadil postavy mladých delikventov typovo a vsadil na v tej dobe neznáme tváre – na mladých začínajúcich hercov z Bratislavy, Brna a Prahy. Napríklad postavu Ivana stvárnil vtedy ešte neznámy Milan Kňažko. Samotnému vzniku filmu predchádzal niekoľkoročný zber materiálu v rôznych nápravno-výchovných zariadeniach. Týkalo sa to i hercov. Viliam Polónyi, ktorý vo filme Šerif za mrežami stvárnil vedľajšiu postavu vychovávateľa, si na nakrúcanie spomína ako na veľké dobrodružstvo. „Točili sme v autentickom prostredí nápravno-výchovného ústavu v Libkoviciach medzi mladými kriminálnikmi. Bolo to trochu riskantné, ale o to vzrušujúcejšie. Museli sme si dávať pozor, aby sme nenarušili chod polepšovne a nespôsobili tak chaos alebo vzburu. Keď som sa na túto postavu pripravoval, absolvoval som niekoľko dní v podobnom zariadení, kde som anonymne pozoroval prostredie, ľudí, ktorí v ňom fungujú. Bol to spôsob, aký sme mohli film natočiť čo najautentickejšie.“ Viliam Polónyi má za sebou bohaté herecké skúsenosti s mnohými významnými režisérmi tej doby, či to boliPeter Solan, Andrej Lettrich alebo Stanislav Barabáš, všetci boli podľa jeho slov výnimočné osobnosti. Čo sa týka spolupráce s Dimitrijom Plichtom dodáva, že „všetky jeho filmy mali autorský charakter. Jeho prístup k práci, k hercom bol naozaj dokumentaristický, uprednostňoval prirodzenosť a realitu. Mal veľký zmysel pre obraz a kameru.“ Film sa nakrúcal necelé štyri mesiace roku 1965 v nápravno-výchovnom ústave pre mladistvých v Libkoviciach a v okolí Bratislavy a celkové náklady dosiahli 2 286 000 Kčs.
informácie sú spracované z časopisu, ktorý je súčasťou vydania DVD
ŠERIF ZA MREŽAMI (1965) DVD edícia Slovenský film 60. rokov – II nadväzuje na edíciu Slovenský film 60. rokov – I z minulého roka. Obe reflektujú obdobie, ktoré patrí v našich dejinách k najvýznamnejším. Tvoria ju základné diela slovenskej kinematografie: Skalní v ofsajde Jána Lacka, Kým sa skončí táto noc Petra Solana, Šerif za mrežami Dimitrija Plichtu, Zvony pre bosých Stanislava Barabáša, Majster kat Paľa Bielika, Panna zázračnica Štefana Uhra, Živý bič Martina Ťapáka, Tri dcéry Štefana Uhra, Zmluva s diablom Jozefa Zachara a Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska. Okrem filmu záujemcovia na DVD nájdu aj bonusy, medzi nimi informácie o filme, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogalériu. Titulky a menu majú DVD slovenské a anglické, ku každému filmu je ako predfilm pripojený jeden dobový Týždeň vo filme, päť filmov obsahuje komentár pre nevidiacich. Ako súčasť kolekcie opäť s každým DVD vychádza časopis. Ten prostredníctvom rozhovorov a profilov tvorcov, štúdií k príslušnému filmu či výňatkov z dobovej tlače ilustruje dobu vzniku filmov a skúma ich historický kontext. Súčasťou DVD edície Slovenský film 60. rokov – II je aj bonusové DVD November 1989 – Očami slovenských dokumentaristov s tromi snímkami Letová správa 89 – 90 Iľju Ruppeldta, Všetci spolu... (po slovensky) Evy Štefankovičovej a Sonda – Vlak Nežnej revolúcie režisérov Rudolf Ferko, Vladimír Mináč a Andrej Horák, ktoré vyjde 2. novembra pri príležitosti pripomenutia si novembrových udalosti z roku 1989. Jednotlivé DVD nosiče edície Slovenský film 60. rokov – II vychádzajú od piatka 25. septembra do 27. novembra 2009 v týždenných intervaloch a zakúpiť si ich je možné v novinových stánkoch, priamo vo vydavateľstve Petit Press, v predajni KLAPKA.SK na Grösslingovej ul. 43 a na O týždeň vyjde DVD s filmom Zvony pre bosých (1965), r. Stanislav Barabáš / 16. 10. 2009
kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ tel.: +421 2 57 10 15 25, fax: +421 2 52 73 32 14, notova ![]() |
publikované: 08.10.2009
aktualizované: 15.10.2009