Taliansky režisér Gabrielle Salvatores a škótsky režišér Peter Mullan boli patrónmi záverečného ceremoniálu CinEdays v Ríme.
"Musíme naučiť deti rozumieť a oceňovať reč európskeho filmu, ktorá je tak odlišná od reči filmu amerického. Je to reč, ktorá vznikla z kultúrnej rozmanitosti – a práve tá je skutočným bohatstvom Európy."
(Viviane Reding, komisárka Európskej únie pre vzdelanie a kultúru)
Dva októbrové týždne (10. - 24.) žila celá Európa najväčším filmovým festivalom na svete - dňami európskeho filmového dedičstva CinEdays 2003. Zmyslom tohto pozoruhodného podujatia, ktoré sa tento rok konalo len po druhýkrát, je priblížiť európske filmové dedičstvo mladej generácii a vo všeobecnosti zvýšiť záujem o európsky film. Tento rok sa v rámci CinEdays premietlo viac než tisíc európskych filmov v 299 kinách v 310 mestách 26 krajín. Festival mal 600 partnerov po celej Európe a jeho patrónmi sa v jednotlivých krajinách stali najväčšie osobnosti európskeho filmu, medzi nimi Penelope Cruz, Fernando Trueba, Neil Jordan, Mika Kaurismäki, Mike Leigh či Agnieszka Holland. Záštitu nad celým druhým ročníkom festivalu prevzal španielsky režisér Pedro Almodóvar.
Na Slovensku sa partnermi podujatia stali Delegácia Európskej komisie na Slovensku a spoločnosti Asociácia slovenských filmových klubov, Bioscop a Continental Film. Koordinátorom podujatia je kancelária MEDIA Desk Slovensko. Patrónmi slovenskej časti tohtoročných CinEdays boli režiséri Juraj Jakubisko a Martin Šulík. V dvoch bratislavských a siedmich mimobratislavských kinách a filmových kluboch sa počas dvoch týždňov premietlo 28 filmov tvoriacich koncentrovaný výber toho najlepšieho z európskej filmovej klasiky i súčasnej distribúcie. Európske filmy na Slovensku zhliadlo na 45 filmových predstaveniach viac než tisícdvesto divákov, pričom veľký záujem o filmy bol nielen v Bratislave, ale aj mimo nej, kde filmy uvádzané v rámci CinEdays videlo viac než 600 divákov. Na jednom predstavení sa zúčastnilo približne 27 divákov, pričom najnavštevovanejšie boli filmy Môj brat Tom (83,5 diváka na projekciu), Hovor s ňou (58 divákov na predstavenia) a Luna Papa (47,5 diváka na predstavenie). Záujem o európsky film medzi slovenskými divákmi teda reálne existuje. Aj preto budú CinEdays 2004 pestrejšie a rozmanitejšie a určite uspokoja nielen verných návštevníkov európskych filmov a cinefilov, ale pritiahnu aj tých, ktorí sa európske kino ešte len učia spoznávať...
![]() | 60,66 kB |