English                                                        Nedeľa 27.05.2018, 05:17

Za hrsť (aj dve) slovenských filmov na Cinematiku

12. Medzinárodný filmový festival Cinematik predstaví okrem výberu európskych filmov s fokusom na Belgicko a rešpektom k Jean-Pierrovi a Lucovi Dardennovcom, aj 16 slovenských celovečerných filmov, z toho jednu svetovú premiéru a niekoľko slovenských. V Piešťanoch ich môžete vidieť medzi 12. a 17. septembrom 2017.

Výber zo súčasnej slovenskej dokumentárnej scény prináša súťažná sekcia Cinematik.doc. V nej sa stretnú dokumentárna road movie z východu Ukrajiny Mir Vam (r. Juraj Mravec, ml.), svedectvá o rómskom pogrome prinesie Diera v hlave (r. Robert Kirchhoff), či dokument o strete svetov, migrácii a iných otrasoch (nielen) európskou spoločnosťou Sedem hriechov civilizácie (r. Ľubomír Viluda, Ivan Kršiak), mimo rámec každodennej pozemskosti vás unesie Sprisahanie šedej rasy (r. Maroš Berák). Zoznámite sa tiež s príbehmi novinárky a spisovateľky Ireny Brežnej Profesionálna cudzinka (r. Anna Grusková) ako aj seržanta americkej námornej pechoty z Jarabiny Michala Straku v Chlapcovi, ktorý chcel byť prezidentom (r. Dušan Hudec), nazriete za hudobnú legendu v dokumente Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo), či prostredníctvom Ťažkej duše (r. Marek Šulík) do sveta tradičnej rómskej hudby, a prežijete dekádu s mladými rodinami a ich krízami či ne-krízami v 10 rokov lásky (r. Adam Hanuljak).

Druhé priehrštie, tentoraz aj hraných filmov, prináša výber Čo dom dal, ktorý okrem iného v slovenskej premiére uvedie druhý hraný film Juraja Lehotského Nina, čerstvého víťaza z MFF Karlovy Vary režiséra Václava Kadrnku Křižáček, na nervy hrajúci omnibus DOGG štvorice režisérov Slávo Zrebný, Vilo Csino, Enrik Bistika, Jonáš Karásek, či dokument Juraja Štepku Tisíckrát Jááánošííík alebo zrod legendy. Nebudú chýbať príbehy o životných cestách mužov, či už päťdesiatnika Ágostona v režisérskom debute Györgya Kristófa Out, uvedeného vo svetovej premiére na Festivale v Cannes, alebo o strastiplnej púti režiséra Johna Johna práve na Festival v Cannes 1968 v poslednom filme Jana Němca Vlk z Královských Vinohrad. Pri „ceste“, tentoraz ceste prechodu na trhovú ekonomiku ešte v Československu, zostáva aj Kupónová privatizácia: Česká cesta(r. Martin Kohout). A ani tento rok vás Cinematik nepripraví o možnosť pozrieť si filmy študentov VŠMU a AKU.

Ocenenia však nebudú udeľované len filmom. 15. septembra Asociácia slovenských filmových strihačov (ASFS) slávnostne oznámi nových držiteľov Ceny ASFS. Zoznam nominovaných nájdete TU.

Súčasťou festivalu je aj medzinárodný seminár a workshop pre tvorcov dokumentárnych filmov DOX IN VITRO, ktorý sa tento rok uskutoční už 11. – 12. septembra.

Program MFF Cinematik 2017: TU

Súvisiace články na AIC:
Cinematik 2016
Cinematik 2015

publikované: 03.09.2017
aktualizované: 08.09.2017